Zero Waste, moda czy trwały trend?

Zero Waste, łatwo powiedzieć, trudniej wprowadzić realnie w życie, a wszyscy wiemy, że warto. Czy wizja świata bez śmieci i odpadów jest w ogóle możliwa i opłacalna? Stopniowo ruch Zero Waste zmienia się na naszych oczach w trwały trend i to jest zmiana na lepsze.

Zero Waste to zero śmieci, brzmi ciekawie

Zero Waste Home Bea Johnson

Zero Waste Home Bea Johnson

Sam pomysł wyeliminowania śmieci z naszego życia nie jest nowy i wydaje się mocno uzasadniony, niestety jak dotychczas śmieci przybywa i to w szybkim tempie, a ich uciążliwość odczuwamy nawet w oceanach. Zanim przejdziemy do tematu, czy zero waste jest możliwe, pytanie czym w ogóle jest zero waste i skąd się wzięło? Koncepcja zero waste ma na celu zmniejszenie ilości materiału, który wysyłamy na wysypisko, czyli śmieci. Aby to osiągnąć, zarówno jako osoby fizyczne, jak i firmy, powinny realnie wprowadzić w życie podstawy zero waste i gospodarki zrównoważonej, zasadę 3R:

1. REDUCE | REDUKUJ

Kupuj tylko rzeczy i produkty, których naprawdę potrzebujesz.

2. REUSE | PONOWNE WYKORZYSTANIE

Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, jakie mogą mieć drugorzędne przeznaczenie. Bądź kreatywny!

3. RECYCLE | RECYKLING

Dąż do odpowiedzialnego recyklingu wszelkich materiałów, których nie można ponownie wykorzystać.

Zasadniczo ruch zero waste jest odpowiedzią na kulturę konsumpcji, wyrzucania i ekonomię wygody współczesnego społeczeństwa. Początki ruchu zero waste sięgają 2009 roku, gdy Bea Johnson założyła blog Zero Waste Home, dokumentujący jej dążenie do zmniejszenia ilości odpadów w swoim gospodarstwie domowym. Wysiłki Bea zapoczątkowały reakcję łańcuchową, a zero odpadów stało się głównym globalnym ruchem w ciągu ostatniej dekady. Jak widać, koncepcja stylu życia zero waste jest wciąż relatywną nowością, a odpowiedź na pytanie, czy zero waste to trwały trend, który zostanie z nami na stałe, zaczyna nabierać realnych kształtów.

Zero Waste Store Bea Johnson

Zero Waste Store Bea Johnson

Bea Johnson na własnym przykładzie pokazała, że roczne odpady czteroosobowej rodziny można zmieścić w słoiku. To działa na wyobraźnię i zachęca do naśladowania, ale nie jest realnie możliwe całkowite zredukowanie odpadów w 100%, zawsze coś zostaje, można więc mówić raczej o Minimum Waste lub Low Waste, jako realnym trendzie na najbliższe lata. Jak to osiągnąć?

Zero Waste Store Bea Johnson

Zero Waste Store Bea Johnson

Jedno co pewne, to kryzys klimatyczny, energetyczny i środowiskowy, więc bez wsparcia ze strony prawodawstwa unijnego i krajowego w pojedynkę niewiele zdziałamy, nawet gdy środowisko zwolenników zero waste i pro ekologicznych zachowań stale rośnie. Wiele zależy od właściwej edukacji społecznej i dobrych przykładów rozwiązań biznesowych, bo nic tak nie stymuluje do działania, jak dobrze rozwijająca się firma. Wystarczy się rozejrzeć, a dobre pomysły szybko znajdują naśladowców:

Sklepy Zero Waste lub Refill - sprzedaż produktów na wagę do opakowań wielokrotnego użytku.

Produkty Zero Waste - kosmetyki i chemia domowa w kostkach i pastylkach w biodegradowalnych opakowaniach z papieru lub kompostowalnych tworzyw.

Systemy kaucyjne - odzyskiwanie opakowań zwrotnych zmniejsza ilość śmieci na wysypiskach.

Programy i systemy zapobiegające marnowaniu żywności przez producentów, restauracje i sklepy, na przykład Too Good To Go, Wasteless i Apeel.

Jeśli pominęliśmy jakiś ciekawy aspekt zastosowania Zero Waste w realnym biznesie, to znaczy że rynek rozwija się szybciej niż sądziliśmy, a to dobry znak dla nas wszystkich.

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas