Cyrkulacja odpadów i zamknięty obieg surowców The Upcycl
Dla jednych odpady, dla innych przydatny surowiec, to spełnienie podstaw upcyklingu i założeń zero-waste, pozornie oczywiste, ale wciąż nie tak popularne. Cyrkulacja odpadów, zwłaszcza przemysłowych, to dobry biznes, o którym wciąż warto przypominać. Zamknięty obieg surowców jest przecież tym, do czego zmierzamy.
Likwidacja marnotrawstwa to dobry biznes
Circular Economy, design z odzysku duńskiej marki underflod. Przedmioty produkowane są w Danii w sposób odpowiedzialny społecznie, w duńskich więzieniach oraz w „Odense Værkstederne”, zakładzie pracy chronionej w Odense dla osób o ograniczonych zdolnościach funkcjonalnych.
Przyszłość biznesu ma charakter zamknięty, jeśli nie chcemy utonąć w śmieciach i odpadach. Co roku na wysypiska trafia prawie 895 milionów ton materiałów, z czego znaczna część powinna wrócić do obiegu. Najwyższy czas, aby linię prostą w naszym modelu gospodarczym zamienić w koło, dopasowując branże oferujące nadwyżki materiałów do firm, które mogą je wykorzystać z pożytkiem dla nas i środowiska naturalnego.
Likwidacja marnotrawstwa to wciąż aktualne hasło i pilna sprawa, jeśli zamierzamy choć trochę "odśmiecić" nasz świat, a przy okazji poprawić saldo. Zamiast marnować surowce, zapełniając nimi składowiska, trzeba wreszcie przejść na obieg zamknięty. Trudno to jednak zrobić w pojedynkę, ale w dobie internetu i powszechnej wymiany informacji, szybko znajdujemy nowe sposoby na to, by niepotrzebne odpady zmienić w całkiem dobry biznes.
Cyrkulacja odpadów i zamknięty obieg surowców, Fredericia rodzinna firma projektowa założona w 1911 r.
Duńska firma The Upcycl z powodzeniem wdrożyła platformę internetową typu marketplace, czyli giełdę towarową do upłynniania resztek i nadwyżek przez producentów i kojarzenia ich z potencjalnymi odbiorcami, którzy będą skłonni za nie jeszcze zapłacić. Taki ekologiczny dating serwis, to pomysł może i nienowy, ale za to sprawdzony i, jak widać opłacalny. Spada ilość odpadów bezużytecznych, zyskuje środowisko naturalne, producenci, a drobni wytwórcy mogą obniżyć koszty wejścia na rynek z nową ofertą, bez większego ryzyka. Spada też emisja CO2 związana z utylizacją, czyli same korzyści.
Półka Asta duńskiej marki Wecycle Furniture z litego drewna bukowego wykonana w 100% z resztek drewna i pozostałości poprodukcyjnych.
Better Weather Design Studio wykorzystuje odpady, które są skalowalne pod względem komercyjnym.
Duńskie przedsiębiorstwa i drobne zakłady rzemieślnicze czy firmy designerskie chętnie korzystają z wymiany towarowej na The Upcycl, upatrując w tym korzyści dla siebie i środowiska, które dla wszystkich Skandynawów jest warte każdego wysiłku. Doskonałym potwierdzeniem racjonalnych efektów działania platformy są krótkie, ale ciekawe historie zadowolonych użytkowników The Upcycl. Zarówno oferenci, jak i nabywcy utrzymują zgodnie, że wiele zyskali na współpracy, nie tylko pieniądze, ale i satysfakcję z własnego wkładu w gospodarkę cyrkularną i ochronę środowiska naturalnego, które przecież należy do nas wszystkich. Dla potwierdzenia korzyści ze współpracy zapraszamy do manufaktury papierniczej Papirværk.
Firma Papirværk produkuje papier czerpany i wyroby z papieru bez dodatku kleju, chemikaliów i włókien drzewnych w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym.