Zrównoważone tkaniny z recyklingu Infinna™
Recykling tkanin właśnie stał się w naszym kraju urzędowym obowiązkiem, choć tak na prawdę dla innych już od dawna jest świetnym interesem. Ubrania z tkanin z recyklingu, to nasz wkład w cyrkularny obieg surowca, tak jest lepiej dla nas, środowiska i przyszłości planety.
Włókna cyrkularne z odzysku odzieży
Włókna cyrkularne z odzysku odzieży Infinna ™
Jak informuje Bank Światowy przemysł modowy, trzeci co do wielkości sektor produkcyjny na świecie, po przemyśle motoryzacyjnym i technologicznym, odpowiada za około 10 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych, a to więcej niż międzynarodowe lotnictwo i żegluga morska razem wzięte. To musi działać na wyobraźnię, choć niełatwo ten fakt przełożyć na konkretne rozwiązanie i dobry biznes jednocześnie.
Gdy po raz pierwszy pisaliśmy o fińskiej firmie Infinited Fiber Company i jej cyrkularnym włóknie Infinna™, rynek tkanin z recyklingu dopiero się budził, a firma starała się zwrócić uwagę świata na swoje ekologiczne rozwiązanie dla branży modowej i tekstylnej. Opatentowana technologia przekształcania odpadów tekstylnych bogatych w bawełnę we wszechstronne, wysokiej jakości włókno o wyglądzie i dotyku przypominającym bawełnę, okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Recykling tkanin w technologii Infinited Fiber Company
Piękno Infinny polega na tym, że konsument nigdy nie domyśli się, że została wykonana z odzieży pochodzącej z recyklingu. Będą mogli doświadczyć tej samej trwałości, komfortu i miękkości, co podobny produkt wykonany z materiałów pierwotnych.Patagonia
Innowacja materiałowa Infinited Fiber w krótkim czasie przyciągnęła uwagę wielu gigantów branży modowej i tekstylnej
Recykling tkanin sprawia, że nie trzeba uprawiać nowych roślin, jeśli maksymalnie wykorzystamy to, co już jest w obiegu. Technologia Infinited Fiber Company przekształca odpady tekstylne, które zostałyby skierowane na wysypiska lub spalone, w wysokiej jakości cyrkularne włókno tekstylne Infinna™, zmniejszając zależność świata od surowców pierwotnych. Rosnące zapotrzebowanie na nowe tekstylia przestanie generować stosy uciążliwych odpadów, przy jednocześnie malejącej presji na nowe grunty pod uprawy, to wszystko już zaczęło się dziać.
Spodnie typu Cargo marki JACK & JONES wykonane w 40% z włókien INFINNA™ i w 60% z bawełny poddanej procesowi konwersji
Innowacja materiałowa Infinited Fiber w krótkim czasie przyciągnęła uwagę wielu gigantów branży modowej i tekstylnej, którzy po fazie prób i kolekcji pilotażowych zapragnęli tkanin Infinna™ na dobre, włączając recykling do swoich strategii marketingowych. Inditex, spółka-matka Zary, podpisała trzyletnią umowę o wartości 100 milionów euro na zakup 30% rocznej produkcji Infinny.
Naprawdę wierzymy, że innowacje są kluczem do konkurencyjnej przyszłości branży modowej w obiegu zamkniętym, dlatego aktywnie pracujemy nad znalezieniem rozwiązań i poszukiwaniem nowych partnerstw, procesów i materiałów, aby umożliwić recykling tekstyliów na tekstyliaJavier Losada / Inditex
Gwałtowny wzrost zainteresowania tkaninami z odzysku Infinna zmusił firmę Infinited Fiber do szybkiego rozwoju. Kosztem 400 milionów euro budowana jest fabryka włókien tekstylnych na terenie dawnej papierni Stora Enso w Kemi w fińskiej Laponii, która ma mieć roczną zdolność produkcyjną około 30 000 ton włókna tekstylnego Infinna, z głównym przeznaczeniem na eksport. Obieg zamknięty jest sercem naszej działalności – stwierdził dyrektor generalny Petri Alava, a skoro recykling tkanin opłaca się w Finlandii, to i my nie możemy być gorsi.
Fabryka tekstylnych włókien zrównoważonych Infinited Fiber.