Recykling tkanin, moda na biznes SELJAK

Obecnie w Europie przypada ponad 15 kilogramów odpadów tekstylnych na osobę rocznie, w tym głównie wyrzucana przez konsumentów odzież i tekstylia domowe, stanowią około 85 procent wszystkich odpadów. Zarówno ich spalanie jak i składowanie na wysypiskach mocno obciąża środowisko naturalne i zdecydowanie oddala nas od gospodarki zrównoważonej. Pozostaje ograniczanie nadprodukcji i konsumpcji lub recykling i obieg zamknięty.

Odzysk surowców, czysty zysk dla środowiska

Przytulny koc marki Seljak z odzysku wełny

Przytulny koc marki Seljak z odzysku wełny

Recykling tkanin to popularny biznes i co ważne, chętnie wspierany przez znane marki odzieżowe, które raczej nie są skłonne do ograniczania produkcji i studzenia popytu. Wręcz przeciwnie, jednym z bardziej nośnych haseł reklamowych jest wykorzystanie tkanin z włókien ekologicznych, jak Infinna lub pochodzących z recyklingu, jak Zara & Renewcell.

Przytulny koc marki Seljak z odzysku wełny

Recykling tkanin, moda na biznes SELJAK

Wobec wciąż niskiego odsetka recyklingu tkanin, przekształcanie odpadów tekstylnych w nowe włókna, wykorzystywane do tworzenia kolejnych ubrań lub innych produktów tekstylnych, jest obecnie jedną z najbardziej zrównoważonych i łatwo skalowalnych dźwigni w biznesie odzieżowym. Pomijając szczegóły technologiczne, zmiany klimatu i drożejąca energia wręcz wymuszają rozwój technologii recyklingu tkanin i bardziej ekonomicznego wykorzystania odpadów, jako sposobu na domknięcie pętli obiegu surowca. Zysk dla branży i planety ogromny.

Przytulny koc marki Seljak z odzysku wełny

Przytulny koc marki Seljak z recyklingu wełny

Australijska marka Seljak, założona przez siostry Samanthę i Karinę Seljak rozpoczęła działalność w marcu 2016 i od tego czasu pracuje nad przyspieszeniem przejścia na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu. Współpracując z wieloma dostawcami w Australii i Europie produkuje wełniane koce z recyklingu wełny, które po zakończeniu okresu użytkowania również nadają się do recyklingu.

Przytulny koc marki Seljak z odzysku wełny

Przytulne koce australijskiej marki Seljak z odzysku wełny

Wielokrotnie nagradzane produkty są wykonane ze ścinków fabrycznych, przędzy z niewykorzystanych zapasów lub pokonsumpcyjnych odpadów tekstylnych, takich jak stare wełniane swetry. Recykling wełny jest ważny, gdyż jest zbyt cenna, by ją wyrzucać. Wełna to naturalne włókno, które jest niezwykle trudne do odtworzenia – jest surowcem odnawialnym, odpornym na zapachy i plamy, antybakteryjnym, lekkim, oddychającym i doskonale izolującym.

Seljak tkaniny i pufy z odzysku tkanin

Seljak tkaniny i pufy z odzysku tkanin

Dla swoich klientów marka Seljak ma dobrze przemyślaną ofertę wymiany zużytych produktów na nowe, tak by wspólnie utrzymać zasoby wełnianego surowca w obiegu tak długo, jak to możliwe. W tym przypadku cyrkulacyjny model gospodarowania zasobami sprawdza się doskonale, produkcja odbywa się w różnych lokalizacjach - Australia, Litwa czy Włochy, a marka Seljak chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi firmami, jak skutecznie wprowadzić obieg zamknięty do procesu produkcji i dobrze na tym zarabiać.

Wagę problemu dostrzega najnowsza strategia UE na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym, wzywająca aby do 2030 r. wszystkie tekstylia na rynku UE były „długowieczne i nadawały się do recyklingu, wykonane w jak największym stopniu z włókien pochodzących z recyklingu”. Ponadto UE będzie wymagać zbierania odpadów tekstylnych oddzielnie, jak papier czy szkło, do 2025 r. Wygląda na to, że firmy odzieżowe będą musiały, jeśli jeszcze tego nie zrobiły, opracować takie modele biznesowe, które skoncentrują się na naprawie, wynajmie i subskrypcji produktów, prowadzące do obiegu zamkniętego i odejścia od konwencjonalnych syntetyków z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych surowców tekstylnych.

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas