Recykling opon po szwajcarsku Tyre Recycling Solutions
Jak wygląda recykling opon w naszym kraju dowiadujemy się najczęściej z telewizyjnych wiadomości o płonących składowiskach. Tymczasem problem ten całkiem odmiennie rozwiązują Szwajcarzy, w miejsce ognia z powodzeniem zaprzątają nowoczesną i zaawansowaną technologię.
Gospodarka odpadami, a ochrona środowiska
Gospodarka odpadami, a środowisko naturalne, czyli recykling opon po szwajcarsku Tyre Recycling Solution (photo: Unsplash Darren Nunis)
Szwajcarzy znani z wyjątkowej dbałości o środowisko i zasoby naturalne, przyroda to skarb narodowy - rozumieją, że tylko mądra, zrównoważona gospodarka będzie w stanie ten skarb ochronić. Dowcipne i symboliczne określenie swisstainable doskonale oddaje autentyczne zaangażowanie obywateli tego kraju w ochronę środowiska naturalnego i neutralizację wszelkich zagrożeń, ze strony przemysłu czy choćby ruchu turystycznego. Jak wiemy z własnego podwórka, składowanie i przetwarzanie zużytych opon niesie ze sobą wielkie ryzyko środowiskowe, zwłaszcza przy braku kompleksowego modelu ich przetwarzania i neutralizacji.
Uwalniając środowisko od ciężaru odpadów wysokiego ryzyka firma TRS stała się pionierem transformacji opon w cenny produkt wyjściowy dla wielu gałęzi przemysłu
Powstała w 2013 roku szwajcarska firma Tyre Recycling Solutions SA (TRS) napędzana nowatorską technologią i hasłem "zamień śmieci na pieniądze" opracowała zastrzeżone technologie przetwarzania zużytych opon i dostarczania produktów wyjściowych o znacznej wartości użytkowej. Uwalniając środowisko od ciężaru odpadów wysokiego ryzyka firma TRS stała się pionierem transformacji opon w cenny produkt wyjściowy dla wielu gałęzi przemysłu. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom wykorzystującym model oparty na zachętach, TRS zmobilizuje graczy branżowych i decydentów do realizacji wspólnego celu, jakim jest ochrona środowiska, do czego akurat w Szwajcarii nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać.
Naukowcy TRS opracowali zestaw technologii i know-how, aby wdrożyć najlepszy dostępny proces przetwarzania opon na proszki gumowe
Produkty TRS znajdują zastosowanie w obuwnictwie, motoryzacji, budownictwie, przemyśle i wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest guma
Przy miliardach zużytych opon rocznie i zaledwie 20% recyklingu stawka wygranej, i to nie tylko dla środowiska naturalnego, jest wysoka, a spodziewane zyski są najlepszym motorem napędowym postępu. Naukowcy TRS opracowali zestaw technologii i know-how, aby wdrożyć najlepszy dostępny proces przetwarzania opon na proszki gumowe. Podstawowy zestaw narzędzi obejmuje technologie funkcjonalizacji proszków gumowych, chemiczną obróbkę powłok proszkowych oraz unikatową technologię mielenia strumieniem wody i inteligentnego mieszania. Firma TRS oferuje dwa podstawowe produkty:
- TyreXol™ - proszki gumowe o różnej gradacji i przeznaczeniu, poddane odpowiedniej obróbce i aktywacji, o składzie dobranym odpowiednio do wymagań klienta
- TyreXol™ TPE - gotowe rozwiązania wykorzystujące proszki TyreXol™ w mieszankach termoplastycznych, gotowe do różnych zastosowań.
Produkty TRS znajdują zastosowanie w obuwnictwie, motoryzacji, budownictwie, przemyśle i wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest guma, wystarczy zwrócić się do TRS z zapytaniem o dobór produktu właściwego do stosowanej technologii, jak wtrysk czy druk 3D. Guma oponowa to wysokowydajny materiał wart drugiego życia. Poprawia wydajność, zmniejsza ślad ekologiczny i koszt produktów końcowych oraz co ważne, zapewnia zgodność z przyszłymi przepisami dotyczącymi materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki czystym nowatorskim technologiom TRS nie tylko pomaga wyeliminować problem zużytych opon, ale także wspiera rozwój rynków niższego szczebla, tworząc miejsca pracy i wartość dla gospodarki.
TyreXol™ - proszki gumowe o różnej gradacji i przeznaczeniu wykorzystywane w przemyśle obuwniczym, motoryzacji, budownictwie, przemyśle i wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest guma
Jak czytamy w materiałach informacyjnych TRS:
Przyszłość to TEKOLOGIA
to nie pomyłka, a jedynie dowcipne i trafne połączenie technologii z ekologią. Kto wie, czy ten nowy wyraz nie zostanie z nami na dobre.