Ekologiczny recykling tworzyw sztucznych Epoch Biodesign

Tworzywa sztuczne mają to do siebie, że o wiele łatwiej je wyprodukować niż się ich pozbyć, nie wyrządzając przy tym szkód środowisku. Natura nie zdążyła jeszcze wykształcić mechanizmów obronnych przed odpadami tworzyw sztucznych, nie możemy więc liczyć na pomoc z jej strony, natomiast coraz lepiej zaczynamy radzić sobie sami.

Enzymy rozłożą każdy plastik

Ekologiczny recykling tworzyw sztucznych Epoch Biodesign

Ekologiczny recykling tworzyw sztucznych Epoch Biodesign. Photo Credit: tanvi sharma

Wymyśliliśmy wiele rodzajów plastiku, które są niezwykle przydatne i bardzo trwałe, przez co uciążliwe w recyklingu i utylizacji, raz wyprodukowane praktycznie pozostają z nami na stałe w cząsteczkach mikroplastiku. Brytyjski startup Epoch Biodesign wywodzi się z projektu naukowego o wykorzystaniu enzymów do rozkładu plastikowych odpadów, pozyskał znaczne dofinansowanie, aby zwiększyć produkcję autorskich enzymów zjadających plastik. Obecnie Epoch jest ponad 30 osobowym, multidyscyplinarnym zespołem chemików, biologów i inżynierów oprogramowania z całego świata. Wykorzystując sztuczną inteligencję zespół łączy głęboką wiedzę z zakresu biochemii z materiałoznawstwem i inżynierią procesową, aby opracować najskuteczniejsze rozwiązanie problemu plastikowych odpadów.

Biorecykling tworzyw sztucznych Epoch Biodesign

Autorskie enzymy brytyjskiego startupu Epoch Biodesign zjadające plastik

Powstający w tym roku pierwszy pilotażowy zakład produkcyjny, będzie w stanie przetworzyć 150 ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie, a pierwsze serie produkcyjne na skalę komercyjną spodziewane są do 2028 roku. Platforma technologiczna Epoch jest na pograniczu nowoczesnej sztucznej inteligencji, biologii i inżynierii chemicznej i tylko ta kombinacja zapewnia optymalne procesy przetwarzania odpadów, które w przeciwnym razie uznano by za niedostępne do recyklingu. Dzięki tej wyjątkowej możliwości mamy wreszcie szansę stworzyć świat wolny od odpadów tworzyw sztucznych, jakie znamy obecnie. Składowisko odpadów tekstylnych na pustyni Atakama w Chile jest widoczne z kosmosu, więc problem ma już kosmiczne rozmiary.

Enzymy rozłożą każdy plastik

Enzymy rozłożą każdy plastik w technologii Epoch Biodesign. Photo Credit: Kunal Kalra

Podstawowym osiągnięciem zespołu Epoch jest odkrywanie i projektowanie enzymów o nowych funkcjonalnościach, które zdolne będą uporać się z plastikowymi odpadami, wyręczając nas i naturę, gdyż ta jeszcze nie wykształciła zdolności rozkładania większości tworzyw sztucznych. W tym celu Epoch łączy modelowanie oparte na fizyce i generatywną sztuczną inteligencję z unikatowymi biologicznymi zestawami danych i wiedzą specjalistyczną. W ten sposób powstały pierwsze zintegrowane i nadające się do ponownego wykorzystania procesy biologiczne, które są w stanie przekształcić złożone, zmieszane tworzywa sztuczne w zrównoważone produkty. W przeciwieństwie do innych technologii recyklingu, procesy Epoch przeprowadzane są w niskich temperaturach, pod ciśnieniem atmosferycznym i bez użycia toksycznych katalizatorów i rozpuszczalników, co twórcy nazwali biorecyklingiem.

Platforma technologiczna Epoch

Podstawowym osiągnięciem zespołu Epoch jest odkrywanie i projektowanie enzymów o nowych funkcjonalnościach

Wykorzystanie sztucznej inteligencji i zaawansowanej wiedzy zdobytej przez różne dziedziny nauki, biologii, chemii przemysłowej, w tym również samej natury oraz analiza nieprzebranej ilości danych, pozwoliło na bezprecedensowe przyspieszenie badań i uzyskanie rewolucyjnych rozwiązań. Przykładowo regenerując odpady nylonu na poziomie molekularnym Epoch jest w stanie wytworzyć produkt o takiej samej jakości jak materiał pierwotny, wywierając jedynie minimalny wpływ na środowisko. Łącząc najnowocześniejszą naukę ze światem odpadów Epoch dostarcza rozwiązania dla gospodarki o obiegu zamkniętym, produkując enzymatycznie przetworzone materiały na potrzeby nowych produktów, które jak dotychczas trafiały na wysypisko.

Jacob Nathan Founder & CEO Epoch Biodesign

Jacob Nathan Founder & CEO Epoch Biodesign.

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas