Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK

Recykling i ponowne wykorzystanie surowców, to od lat sprawdzony sposób na oszczędność, nie tylko finansową, coraz bardziej liczą się zyski dla środowiska naturalnego, bo bez niego nie ma dla nas przyszłości. Każda próba poprawy bilansu klimatycznego ma znaczenie, a możliwości wciąż przybywa.

Stara cegła w nowym murze

Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK

Budynek handlowy z biurami i lokalami sklepowymi DANSKE MURSTEN I SVERIGE z cegieł z odzysku i rozbiórki firmy Gamle Mursten

Ponowne wykorzystanie cegieł z rozbiórki budynków znacznie zmniejsza ilość wytwarzanych odpadów i pozwala zaoszczędzić liczące się ilości CO2, uwalnianego do atmosfery podczas wypalania nowych cegieł. Za każdym razem, gdy zastępujemy nową cegłę cegłą z odzysku, oszczędzimy środowisku około 0,5 kg dwutlenku węglą. Wyobraźnia podpowiada, że w skali globu w grę wchodzą gigantyczne oszczędności, więc planując budowę jest o co walczyć.

Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK

Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK, budynek w trakcie rozbiórki

Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK

Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK duńskiej marki Gamle Mursten

Duńska firma Gamle Mursten ("Stare Mury"), jako jedyna na rynku potrafi oczyścić cegły, oznaczyć je znakiem CE i poddać recyklingowi – w rezultacie mogą powstawać piękne budynki, ściany i podłogi, a środowisko oszczędza przy okazji tony CO2. Projekt noszący nazwę REBRICK gwarantuje, że odpady rozbiórkowe zostaną właściwie oczyszczone i posegregowane, a cegły ponownie trafią do obiegu. Stale rozwijana i udoskonalana technologia odzysku cegieł REBRICK cieszy się w Danii dużym powodzeniem i jest wykorzystywana zarówno do wznoszenia nowych obiektów, jak i renowacji starych elewacji. Dzięki cegłom REBRICK nowo postawione mury wyglądają jakby stały od lat, co pozwala tworzyć wizualną spójność architektury miejskiej, choć doskonale sprawdzają się też we wnętrzach.

Klub Tempeltræet,

Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK, Klub Tempeltræet (Dania)

Gamle Mursten to ekologiczna firma, która ma istotny wpływ na środowisko naturalne na każdym etapie swojej działalności. Dzięki unikatowej, opatentowanej metodzie czyszczenia cegieł Gamle Mursten - zapewnia optymalny recykling odpadów budowlanych. Czyszczenie cegieł odbywa się za pomocą wibracji, bez użycia środków chemicznych i wody, dzięki czemu podczas produkcji nie dochodzi do emisji substancji niebezpiecznych. Stare cegły są czyszczone, pakowane i wysyłane na budowę do wykorzystania w nowych budynkach i renowacjach, gdy klient chce chronić środowisko przed niepotrzebną emisją dwutlenku węgla, lub gdy istnieje potrzeba uzyskania specyficznego efektu budowli z patyną czy tak zwaną duszą. 2000 oczyszczonych cegieł oszczędza środowisku aż tonę CO2, co powinno działać na wyobraźnię wszystkich zainteresowanych, a w szczególności architektów i firm budowlanych.

Celem finansowanego ze środków UE projektu REBRICK było wprowadzenie na rynek technologii, która umożliwi zmianę paradygmatu w zakresie utylizacji i recyklingu odpadów rozbiórkowych w Europie. Obecnie odpady z rozbiórki budynków, w tym cement, zaprawa murarska i cegły, są albo składowane na wysypiskach, albo kruszone i poddawane recyklingowi, mimo że cegły mogą z łatwością przetrwać kilka stuleci. Ponieważ wypalanie nowych jest bardzo energochłonne i zasobochłonne, możliwość recyklingu cegieł będzie miała poważny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie emisji CO2 i redukcję ogólnej ilości odpadów. Wielowymiarowe korzyści ekologiczne, ekonomiczne i estetyczne, będące efektem projektu REBRICK niezbicie dowodzą, że eko trendy w biznesie, w tym również recykling, to dla nas najlepszy wybór na najbliższe lata.

Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK duńskiej marki Gamle Mursten

Cegły z odzysku i rozbiórki REBRICK duńskiej marki Gamle Mursten, willa RØD VILLA I THISTED

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas