Biomasa z recyklingu do produkcji obuwia EssBs
Im mniej produktów ropopochodnych tym większa szansa na przetrwanie naszego gatunku, z kolei plastik lądujący na wysypisku to brak biodegradowalności i mniejsze szanse na gospodarkę w pełni cyrkulacyjną. Australijski przepis na sukces inspiruje.
Szansa na sukces, przepis na gospodarkę cyrkularną
Obuwie z biomasy australijskiej firmy EssBs
Wspaniałym przykładem gospodarki cyrkulacyjnej jest wykorzystanie rodzimych odpadów organicznych do produkcji biomasy, jej przetwarzanie i zmianę w całkiem nowy produkt. W myśl zasady - reduce-recycle-repurpose mała australijska firma EssBs obecna do niedawna na platformie Kickstarter, wypuściła nowy zrównoważony produkt, obuwie letnie i sportowe, koncentrując się chwilowo na rynkach Australii i Nowej Zelandii, z perspektywą ekspansji na rynki globalne. Każdy wytwarzany produkt ma wpływ na naszą planetę, co oznacza, że nawet najmniejsza czynność związana z zaspokojeniem naszych potrzeb ma negatywny wpływ na środowisko, z czego warto zdać sobie sprawę. EssBs zobowiązuje się do sprzedaży wysokiej jakości naturalnych produktów, przyjaznych dla środowiska, które minimalizują negatywny wpływ na naszą planetę. Materiały nadające się w 100% do recyklingu są kluczowym czynnikiem zrównoważonych rozwiązań dla produktów, które można poddać recyklingowi, gdy nie są już potrzebne lub pożądane.
Biomasa z recyklingu do produkcji obuwia EssBs
Materiały do produkcji firmy EssBs pochodzą wyłącznie z odpadów delikatnej wełny merynosów, konopi, włókien TENCEL ™ Luxe (celulozy z drewna ze zrównoważonych upraw, głównie eukaliptusa), z trzciny cukrowej i opon z recyklingu.
Reuse-Recycle-Repurpose, obuwie z biomasy EssBs
1. Australijska wełna z merynosów znana jest na całym świecie z miękkości, wytrzymałości, wrodzonej wszechstronności, a także oddychalności i odporności na zapachy, co czyni ją idealnym włóknem do produkcji obuwia EssBs.
2. Włókna konopne przeżywają na całym świecie swoje odrodzenie, ponieważ skutki niezrównoważonych praktyk przemysłowych stają się coraz bardziej widoczne w ekosystemach naszej planety. Konopia jest jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska, a jej włókna wyjątkowo mocne o własciwościach bakteriobójczych są idealnym materiałem do produkcji obuwia na bazie roślin.
3. Włókno TENCEL™ Luxe powstaje w wysoce wydajnym procesie produkcji w obiegu zamkniętym. Pozyskiwane jest z natury, a dokładnie z celulozy drzewnej na bazie biodegradowalnego rozpuszczalnika, który niemal w 100% może być wykorzystany ponownie w kolejnych cyklach produkcji. Włókno jest niewiarygodnie miękkie i bardzo mocne, niezależnie od tego, czy jest mokre, czy suche.
4. Biomasa EVA - wytwarzana z odnawialnego surowca, jakim jest trzcina cukrowa. Choć ma właściwości tworzywa sztucznego jest całkowicie biodegradowalna. Dzięki elastyczności i wytrzymałości stanowi idealną podeszwę dla nadającego się do recyklingu obuwia.
5. Opony z recyklingu - każdego roku w Australii wyrzuca się 5,6 miliona opon, a obecnie ponad połowa trafia na wysypiska lub jest nielegalnie wyrzucana. Firma EssBs i jej partnerzy produkcyjni opracowali technologie umożliwiające wykorzystanie jak największego odsetka gumowych opon z recyklingu do produkcji spodów obuwia.
Buty sportowe z biomasy i wełny owczej z recyklingu EssBs