Pompy ciepła, gdy węgla brak
Pompa ciepła, lodówka która grzeje będzie niedługo obchodziła swoje setne urodziny. Powstała dzięki kryzysowi gospodarczemu i dzięki niemu obecnie gwałtownie zyskuje na popularności również w naszym kraju. Powszechnie dostępny węgiel, nasz narodowy skarb, na długo zablokował rozwój OZE w Polsce, za co wszyscy płacimy potężny haracz.
Ogrzewanie w kryzysie energetycznym
Dramatyczne zmiany na rynku paliw kopalnych i cen energii zmusiły nas wszystkich do przyspieszonego kursu z ekologii, odnawialnych źródeł energii, oszczędzania i termoizolacji. To kierunek jak najbardziej właściwy i jedyny z możliwych, choć niestety o wiele lat spóźniony. Rozpieszczani bajkami o taniej energii z polskiego węgla nie przyjmowaliśmy do wiadomości wielopłaszczyznowej szkodliwości tak powszechnej ekspoatacji paliw kopalnych. Trujący smog z jednej strony i wieloletnie zacofanie w rozwoju nowoczesnej i bezpiecznej energetyki odnawialnej z drugiej, mocno i boleśnie dają się odczuć w gospodarce i opiece zdrowotnej.
Pompy ciepła firmy Panasonic
Problem z brakiem węgla i gazu oraz ich dramatycznie wysokimi cenami po części rozwiązują pompy ciepła, które przy niskim poborze prądu czynią cuda, absorbując ciepło z najbliższego otoczenia, ziemi, wody lub powietrza. Co prawda drożejący lawinowo prąd sporo miesza w kalkulacji końcowej, ale i tak zamówień jest więcej niż możliwości dostawców i instalatorów, rosną więc ceny samych pomp. Aby nie tracić pieniędzy na zakup nieodpowiedniego rozwiązania przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać z porady profesjonalistów jak INOVISS czy SUN-PRO i licznych wyszukiwarek branżowych jak na przykład OFERTEO
Pompy ciepła Sun-Pro
Według europejskiej organizacji EHPA (European Heat Pump Association) rynek pomp ciepła w samej Europie urósł rok do roku o 34%, a w Szwecji 25% gospodarstw domowych ogrzewanych jest przez pompy ciepła, ale to rezultat kilkudziesięciu lat rządowej promocji zielonej energii i ochrony środowiska, czego u nas do dzisiaj wciąż za mało. Poza tym trudno wyobrazić sobie inwestycje w energooszczędne rozwiązania w domach niespełniajacych większości norm cieplnych, a brak środków na kompleksową inwestycję nie ułatwia sprawy. Dobrym pomysłem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką lub wiatrakiem, ale to też inwestycja ponad możliwości przeciętnego gospodarstwa domowego.
Patrząc perspektywicznie pompy ciepła i ich powszechne wykorzystanie drastycznie zmniejszają zapotrzebowanie na energię przez cały rok, spada zużycie prądu i co najważniejsze zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza przez piece na paliwa nieodnawialne. Czyste powietrze to jedno z naszych praw i warto o nie walczyć, w Karkonoszach wciąż pełno suchych drzew, pamiątek po minionej epoce, kiedy zdrowie człowieka było pojęciem bardzo względnym, Nie możemy dopuścić do powtórki sytuacji, gdy od smogu umierały nawet drzewa.