Ekologiczne materiały budowlane z odpadów ryżowych RICEHOUSE
Powrót do natury w technologii i designie oznacza, że wreszcie zaczęliśmy wyciągać wnioski z kryzysu klimatycznego i poprawnie odczytywać sygnały, jakie do nas wysyła. Natura doskonale radzi sobie bez nas, niestety ma z nami coraz większy kłopot. Każdy przejaw dobrej współpracy cieszy, co oznacza że jednak mądrzejemy.
Powrót do natury wszystkim się opłaca
Ekologiczne materiały budowlane z odpadów ryżowych RICEHOUSE drukowane metodą 3d
Włoski start-up RICEHOUSE od 2016 rozwija technologię produkcji materiałów budowlanych i elementów architektonicznych z odpadów ryżowych, a konkretnie z łuski i słomy ryżowej, zgodnie z nowymi paradygmatami celów zrównoważonego rozwoju. Ryż jest jedynym zasobem biologicznym występującym na wszystkich pięciu kontynentach i stanowi pożywienie dla dwóch trzecich światowej populacji. Po przetworzeniu ryż pozostawia łuski i słomę jako materiał odpadowy. Dzięki opanowaniu know-how w zakresie obróbki surowców wtórnych, pochodzących z przemysłowego przetwórstwa ryżu, RICEHOUSE nawiązuje współpracę z firmami z różnych sektorów, od designu po meblarstwo i modę, które zamierzają opracować innowacyjne rozwiązania w swoich obszarach. Zespół ekspertów firmy nieustannie prowadzi działania badawczo-rozwojowe celem wdrażania i rozwijania innowacyjnych propozycji, pozostających w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej.
Dom z odpadów słomy ryżowej z drukarki 3d
Recykling i ponowne wykorzystanie, brak lotnych, szkodliwych substancji organicznych i formaldehydu, redukcja CO2 oraz lokalna produkcja - made in Italy, to filary, na których RICEHOUSE opiera strategię firmy. Zrównoważony rozwój to przede wszystkim inwestycja w ludzki kapitał intelektualny i naukowy oraz świadomość wpływu, jaki wybory i rozwiązania mogą wywierać na nas i środowisko. Nowe innowacyjne materiały oparte na odpadach ryżowych doskonale nadają się do tworzenia komponentów do projektowania rozwiązań w wielu dziedzinach, w których możliwe jest zastąpienie surowca wydobywczego tym, który już występuje w naturze. Jednak najciekawsze rozwiązania RICEHOUSE dotyczą budownictwa i elementów architektonicznych, gdzie zmodyfikowane odpady ryżowe w połączeniu z gliną, wapnem i minerałami mają najwięcej do zaoferowania.
Materiały z odpadów ryżowych nadają się do tworzenia komponentów budowlanych w architekturze
Do wiodących produktów RICEHOUSE należą materiały i panele izolacyjne, jastrychy, tynki i farby, wentylowane okładziny elewacyjne, cegły, a nawet materiał do druku 3D. Wydrukowana ściana staje się gotowym i wytrzymałym elementem architektonicznym, a rezultatem jest wysoce wydajny budynek, który po ociepleniu łuską lub słomą ryżową realizuje wszystkie funkcje techniczne, odpowiadając potrzebom modułu mieszkalnego. Produkty z odpadów ryżowych charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjności termicznej, dużą trwałością, odpornością ogniową oraz doskonałą izolacyjnością akustyczną. Są również odporne na czynniki biologiczne i ataki pleśni. Ponadto materiały poprawiają komfort wewnątrz pomieszczeń, poprzez regulację wilgotności, oddychalność ścian i absorpcję CO2. Dzięki temu budynki realizowane w technologii RICEHOUSE wykazują się na tyle dobrą izolacyjnością termiczną i oddychalnością, że nie trzeba ich ogrzewać zimą i chłodzić latem, co już samo w sobie jest warte naszej uwagi.
Roślinne materiały izolacyjne, tynk podkładowy na wapnie RICEHOUSE
Roślinne materiały izolacyjne oferowane prez RICEHOUSE pozwalają na kompleksowe rozwiązania architektoniczne, wypełniające założenia nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa i dostarczane są jako gotowe produkty do wykorzystania na placu budowy.
Biomasa izolacyjna - łuska ryżu. Suszone i niesproszkowane włókno roślinne składające się z czystych łusek ryżowych. Ma taki sam skład chemiczny jak drewno, ale z dużą zawartością krzemionki, dzięki czemu jest odporna na pleśń i owady. Niska wartość przewodności cieplnej skutkuje silnymi właściwościami izolacyjnymi, jest też doskonałym izolatorem akustycznym.
Naturalny izolator - słoma ryżowa jest produktem rośliny zbożowej po fazie suszenia o takim samym składzie chemicznym jak drewno. Składa się z celulozy, ligniny, minerałów oraz krzemionki w sprasowanej formie płyt izolacyjnych. Słoma ryżowa jest materiałem zapewniającym efektywność energetyczną, izolację termiczną i akustyczną oraz doskonałą oddychalność ścian. Wymaga znacznie mniej energii niż w przypadku innych materiałów używanych w budownictwie, ograniczając emisję CO2 do atmosfery.
Panele izolacyjne - panel izolacyjny składa się w 92% z włókien słomy ryżowej z dodatkiem 8% włókien termotopliwych. Półsztywny podkład o niskiej gęstości przeznaczony do nowych budynków, nadaje się również do renowacji termicznej i higrometrycznej istniejących budynków, gwarantując doskonałą izolacyjność termiczną i akustyczną. Panele z włókien ryżowych znajdują zastosowanie w różnych przestrzeniach projektowych, jako bardzo trwały, zdrowy, całkowicie nieszkodliwy, wydajny termicznie i akustycznie materiał izolacyjny.
Tynk podkładowy na wapnie - termiczny tynk podkładowy otrzymuje się poprzez umiejętne zmieszanie podstawowego spoiwa jakie znamy z historii architektury - wapna lotniczego z łuską ryżową. Wśród wielu walorów aplikacyjnych tynku podkładowego należy wymienić dobrą przyczepność do podłoża oraz kompatybilność użytkową z każdym typem muru. Ponadto, dzięki właściwościom zawartch w nim składników, biotynk pomaga zredukować zanieczyszczenie wnętrz, ponieważ jest w stanie wchłaniać CO2 z powietrza wewnątrz budynku. Stosowany do aplikacji na powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne.
Tynk bazowy na glinie - tynk bazowy uzyskuje się poprzez umiejętne wymieszanie gliny z łuskami ryżu i kruszywami krzemionkowymi, rezultatem czego jest tynk bazowy o niezwykłych właściwościach higrotermicznych - reguluje wewnętrzną wilgotność względną, utrzymując oddychalność ścian. Zawarta w mieszance glinka jest w stanie zneutralizować zapachy obecne w powietrzu, sprzyjając doskonałej termoregulacji. Dzięki właściwościom swoich składników, które są w stanie redukować CO2 z powietrza w pomieszczeniach, ta niezwykle naturalna mieszanka zapewnia lepszy komfort życia w przestrzeniach wewnętrznych.
Mieszanki podłogowe - mieszanka do wszystkich rodzajów podłóg na bazie naturalnych łusek wapna i ryżu, stworzona specjalnie do izolacji termoakustycznej dolnych warstw powierzchni poziomych. Jest lekka, plastyczna i oddychalna, zaprojektowana tak, by skrócić czas schnięcia do minimum. Grubość aplikacji od 5 do 25 cm zależy od wymagań projektowych w zakresie transmitancji i dopuszczalnego obciążenia konstrukcji.
Farby do ekomalowania - farba ścienna na bazie długo sezonowanego wapna, oleju lnianego, dodatków mineralnych i łusek ryżu, do malowania wewnętrznego i zewnętrznego, idealna do renowacji budynków zabytkowych.
Roślinne materiały budowlane RICEHOUSE, realizacja Casa UD
Przykład realizacji Casa UD - budynku mieszkalnego na pozostałościach starej chałupy z suchego kamienia z 1834 r. Konstrukcję nośną dachu i ścian obwodowych wykonano w technologii ciesielskiej z prefabrykowanych ram z drewna i słomy ryżowej, czas montażu 4 dni. Budynek nie wykorzystuje do ogrzewania żadnych paliw kopalnych, w rzeczywistości nie wymaga instalacji grzewczej, tym bardziej klimatyzacji. Wilgotność jest regulowana w naturalny sposób przez wewnętrzne tynki z gliny oraz naturalną wentylację okien. Wszystkie powierzchnie ścian od wewnątrz pokryto naturalnymi farbami pochodzącymi z chemii roślinnej.