Budownictwo zrównoważone w praktyce Gropyus
Współczesne budownictwo zaangażowane w projektowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju powinno coraz mocniej skupiać się na potrzebach ludzi i środowiska naturalnego, musi także uwzględniać wpływ na planetę w całym okresie budowy i użytkowania obiektów. Nowoczesne sposoby projektowania i dobrze sprawdzone metody budowy przynoszą obiecujące efekty.
Jak budować szybciej, taniej i lepiej
Budownictwo zrównoważone w praktyce Gropyus. Pilotażowy budynek „Im Wohnpark Nette 6
Zrównoważone budownictwo, nasz wspólny interes i obowiązek wobec planety, już nie może obejść się bez wykorzystania nowoczesnej techniki komputerowej i sztucznej inteligencji na etapie projektowania i wsparcia systemów smart-home w okresie eksploatacji, jednocześnie w większym stopniu musi uwzględniać zrównoważone materiały budowlane, jak choćby drewno. Innowacyjna firma Gropyus, startup z siedzibą w stolicy Austrii, właśnie tak pojmuje ideę zrównoważonego budownictwa, na które czeka wiele europejskich miast. Świadome swojego znaczenia, przyszłościowe budownictwo musi tworzyć w sposób zrównoważony i niedrogi, włączając każdy etap procesu budowlanego, od projektowania, przez produkcję materiałów i komponentów, budowę, aż po zarządzanie budynkami.
Autorski system operacyjny Building Operating System firmy Gropyus, wspierający projektowanie i optymalizujący budynek w całym okresie jego użytkowania
Aby pogodzić indywidualne wymagania mieszkańców z różnorodnych grup wiekowych z rosnącymi wymaganiami środowiskowymi firma Gropyus stworzyła autorski system operacyjny Building Operating System, wspierający projektowanie i optymalizujący budynek w całym okresie jego użytkowania. Dla urzeczywistnienia swoich planów Gropyus postawił na zautomatyzowaną produkcję i prefabrykaty z drewna z certyfikowanej, zrównoważonej gospodarki leśnej.
Firma Gropyus koncentruje się na wspieraniu dobrego samopoczucia użytkowników dzięki zastosowaniu drewna we wnętrzach
Takie podejście pozwala jednocześnie zmniejszyć ilość odpadów materiałowych, transportu i emisji gazów cieplarnianych w procesie budowlanym. Duża liczba stale optymalizowanych prefabrykatów, dostępnych w systemie operacyjnym, ułatwia dostosowywane projektów mieszkań do indywidualnych, nietypowych lub wyszukanych wymagań lokatorów i aktualnych, najbardziej ambitnych standardów zrównoważonego rozwoju.
Domy Gropyus powstają w fabryce z prefabrykatów i są sukcesywnie składane w miejscu budowy, mieszkanie po mieszkaniu
Zrównoważone budownictwo to także zdrowie i komfort mieszkańców, firma Gropyus koncentruje się na wspieraniu dobrego samopoczucia użytkowników poprzez obecność widocznego drewna we wnętrzach, projektowanie z myślą o jak najlepszym dostępie światła dziennego, wysokiej izolacyjności akustycznej i komforcie cieplnym. Budynki o drewnianej konstrukcji przyczyniają się do poprawy mikroklimatu i zapewniają swoisty ekosystem, łagodząc dokuczliwość życia w mieście, przy mniejszym wpływie na środowisko naturalne.
Pilotażowy budynek Gropyus „Im Wohnpark Nette 6” pozytywnie wyróżnia się pod względem emisji dwutlenku węgla, zostawiając znacznie mniejszy ślad węglowy w cyklu życia, w porównaniu z budynkami tradycyjnymi. Wysoki poziom integracji z systemami smart home pozwala zoptymalizować zużycie energii, zmniejszając koszty i wpływ na środowisko w dłuższym przedziale czasu.
Domy Gropyus powstają w fabryce zindywidualizowanych prefabrykatów i są sukcesywnie składane w miejscu budowy mieszkanie po mieszkaniu, co znacznie upraszcza i przyspiesza budowę, minimalizując możliwość powstania błędów i opóźnień. Po budynkach pilotażowych szybko powstają następne, również poza gracami Austrii, misja wprowadzania w życie zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie zaczyna nabierać rozpędu.
Zrównoważone budownictwo Gropyus