Zrównoważone materiały budowlane FRONT®
Wizja zrównoważonego budownictwa, gdy budynki będą powstawały z materiałów nadających się do ponownego użycia, wykonanych z odzyskanych odpadów i pochłaniających więcej CO2, niż powstało przy ich wytworzeniu, wcale nie musi być mrzonką. Brak surowców na naszej planecie już teraz zmusza do poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań, które dowodzą, że na ekologii da się dobrze zarabiać.
Architektura z odzysku
Płytki ścienne CornWall® z odpadów po pustych kolbach kukurydzy
Gruz z budowy, rozbiórki i odpady procesów przemysłowych są jednym z największych strumieni odpadów na świecie, w samej Europie stanowią one około 35% wszystkich wytwarzanych odpadów, a branża budowlana odpowiada za jedną trzecią całkowitej emisji CO2. Obiektywnie patrząc może być już tylko lepiej, bo nasza planeta nie pomieści wszystkich skutków naszego rozrzutnego stylu życia. Zagospodarowanie różnorodnych odpadów budowlanych, choć nie tylko, w mistrzowski sposób opanowała holenderska firma FRONT® wcześniej znana jako StoneCycling. Jej płytki ścienne CornWall® powstają z odpadów rolniczych, pustych kolb po kukurydzy.
Zrównoważone materiały budowlane FRONT®
Zrównoważonym materiałom budowlanym FRONT® zaufali architekci, projektanci, wykonawcy i deweloperzy z całego świata. Jej misją jest tworzenie nowych rodzajów materiałów budowlanych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, skutecznie zagospodarowujących odpady i niewykorzystane resztki z placu budowy. Odpady - wspólny mianownik wszystkich produktów FRONT® tworzą niepowtarzalne kolekcje w ofercie firmy:
Cegły z odzysku WasteBasedBricks
- WasteBasedBricks - cegła z odzysku to dowód na to, że z odpadów można budować wysokiej jakości, estetyczne konstrukcje. Służy również jako źródło do produkcji cegły licowej WasteBasedSlip, cieńszej, przyciętej wersji cegły przeznaczonej do dalszej redukcji materiałów.
- WasteBasedSlips - cegły licówki z odzysku, najczęściej pozyskiwane z cięcia cegły z odzysku WasteBasedBricks, oszczędne w produkcji i wyjątkowo dekoracyjne.
- WasteBasedTiles - pierwsza w historii płytka pochodzenia biologicznego, która powstaje przy pomocy bakterii. To rozwiązanie pozwoli zmniejszyć emisję CO2, oparte na technologii Biomason®.
- Skip Tile - ta płytka ceramiczna zmniejsza emisję CO2 o ponad 50%, składa się z co najmniej 95% materiałów odpadowych i w 100% nadaje się do każdego projektu. Wyprodukowane przez partnera biznesowego Alusid, w wyjątkowo energooszczędny sposób.
- Pretty Plastic Panels - ładne plastikowe panele wykonane w 100% z przetworzonych odpadów PCV i zamienione w innowacyjną okładzinę elewacyjną. Te trwałe, ognioodporne panele charakteryzują się niepowtarzalnym, różnorodnym wyglądem i są zaprojektowane tak, aby wytrzymać działanie czynników atmosferycznych.
- Paper Waste Panels - panele dekoracyjne powstałe na bazie odpadów papieru i tektury, nadające się do recyklingu, nietoksyczne. Równowaga estetyki, wydajności i najniższego wpływu na środowisko, powstają we współpracy z Alted Materials.
- CornWall - wykonana głównie z odpadów kukurydzianych płytka CornWall jest zrównoważoną alternatywą dla wewnętrznych okładzin ściennych. CornWall jest przyjazna dla klimatu wnętrza i ulega biodegradacji.
Modernizacja obiektu w Amsterdamie przez firmę architektoniczna TANK z wykorzystaniem 77 250 kg odpadów cegieł z odzysku WasteBasedBrick©
We wszystkim, co robi FRONT® kluczową rolę odgrywają: upcykling, projektowanie i rzemiosło, a celem jest udowodnienie, że odpady mogą być zasobem otwierającym nową gamę estetycznych i zaskakujących form, faktur i kolorów. Proces produkcyjny FRONT® jest bardzo złożony, obejmuje wiele firm, z których każda ma odrębne zadania, cele i ambicje. W ostatecznym efekcie powstaje niepowtarzalna kolekcja materiałów wykończeniowych do elewacji i wnętrz, o niesamowitym walorze dekoracyjnym i funkcjonalnym. Mają wyjątkowe zdolności i moc nadawania obiektom charakteru, patyny wieku i walorów architektury w najlepszym stylu.
Architektura z odzysku z cegieł z upcyclingu WasteBasedBricks.