Współczesny eko design Made in France
Eko trendy w designie narzucają projektantom jasno zdefiniowane zrównoważone cele do osiągnięcia przy tworzeniu nowych produktów i jednocześnie ukierunkowują kreatywność na mądre zagospodarowanie tego, co już wyprodukowane. Recykling, upcykling i zero-waste weszły na stałe do słownika współczesnych designerów i zadziwiają pomysłowością.
Zrównoważone podejście do projektowania
Zrównoważone projektowanie na bazie materiałów z recyklingu firmy Tiptoe
Dobra materialne i przedmioty użytkowe, jakie teraz lądują na śmietnikach, powstawały w czasach, gdy pojęcia ekologii czy zrównoważonej gospodarki nie były jeszcze w powszechnym obrocie. Nietrwałe materiały jak płyty wiórowe, które zdominowały rynek mebli, same stają się tworzywem dla nowych projektów i stopniowo ustępują miejsca trwalszym rozwiązaniom z litego drewna, które łatwo naprawić lub sensownie wykorzystać po wycofaniu z obiegu. W gospodarce zrównoważonej odpady to stan przejściowy i surowiec do następnych produktów. W ten sposób oszczędzamy materiały i energię zużytą do ich wytworzenia, zmniejszając ostateczny wpływ na środowisko w wielu aspektach.
Jak skutecznie pogodzić design z problemami naszych czasów, kryzysem klimatycznym i zanieczyszczeniem środowiska, które wciąż fundujemy sobie sami, pokazują francuskie przedsiębiorstwa, świadome znaczenia projektowania zrównoważonego. Jak się okazuje nie ma jednej dobrej drogi, prowadzącej do zminimalizowania naszego wpływu na środowisko, im więcej do wyboru, tym lepiej dla nas, konsumentów i użytkowników.
Firma Tiptoe od 2015 roku projektuje stoły i krzesła dostarczane w paczkach, minimalizując emisję podczas transportu i czyniąc je przyjaznymi dla środowiska od momentu opuszczenia warsztatu produkcyjnego. Marka Tiptoe czerpie siłę z wieloletniej współpracy i doskonałej wiedzy swoich partnerów, pracujących z drewnem, metalem i przetworzonym plastikiem. Stosuje bardzo wytrzymałe materiały, które albo pochodzą z recyklingu, albo są łatwe do recyklingu w przyszłości. Założeniem jest tworzenie zrównoważonych mebli, trwałych i uniwersalnych, których się nie wyrzuca, za to naprawia lub przekazuje dalej. Odpowiednie projektowanie i dobór materiałów pozwala ograniczyć wpływ działalności na środowisko, zapewniając jednocześnie długowieczność i możliwość recyklingu produktów.
Kabiny akustyczne Work With Island z materiałów z odzysku firmy Le Métisse
W 2021 roku firma Tiptoe uzyskała certyfikat B Corp™, z uwagi na troskę o ochronę środowiska na każdym etapie cyklu życia swoich produktów, w tym dostawy i montażu. Tiptoe jest najbardziej znana ze swoich specyficznych nóg, wsporników stosowanych w koncepcji mebli w paczkach. Podstawową zasadą firmy jest solidna, ale prosta budowa, jak najmniej elementów, z których każdy może być łatwo naprawiony lub poddany recyklingowi i wyprodukowany lokalnie. Prosty przepis na zrównoważony sukces.
Work With Island, to nazwa francuskiej firmy zajmującej się recyklingiem materiałów, która przekształca dżinsy, aby tworzyć dźwiękoszczelne kabiny akustyczne i sale konferencyjne. Zaufały jej takie firmy jak L’Oréal, LVMH, Dior i wiele innych, bo oprócz pozyskiwania materiałów od francuskich dostawców, firma korzysta z innowacyjnych materiałów izolacji akustycznej Métisse®. Firma Le Métisse przekształca odzyskane dżinsy, jeden z najbardziej zanieczyszczających rodzajów ubrań na planecie, w ekologiczną izolację akustyczną. Do produkcji pojedynczej kabiny dźwiękoszczelnej potrzeba około czterdziestu par dżinsów i to jest najlepszy przykład recycklingu w praktyce.
Firma Le Métisse przekształca odzyskane dżinsy, jeden z najbardziej zanieczyszczających rodzajów ubrań na planecie, w ekologiczną izolację akustyczną
Kolejna francuska firma DIZZY kierując się mottem: „Nie chodzi o to, żeby być najlepszą firmą na świecie, ale żeby być najlepszą dla świata” - produkuje meble dla biur i instytucji publicznych z materiałów pochodzących z recyklingu. DIZZY odbiera stare meble i dostarcza nowe, wyróżniona certyfikatem B Corp™ na pewno robi to dobrze, nie szkodząc, a pomagając środowisku.
Nowoczesne meble na bazie z materiałów z odzysku DIZZY
Warto też zauważyć założoną w 2019 roku firmę Tizu, która wykorzystuje materiały w 100% pochodzące z recyklingu do produkcji mebli i szczyci się pierwszą we Francji fabryką produkującą meble opartą na gospodarce o obiegu zamkniętym. Po opracowaniu kilku własnych kanałów odzyskiwania materiałów w celu ich uprzemysłowienia i ponownego wykorzystania, Tizu oferuje drugie życie pościeli domowej, przegródkom w szatniach, stołom do ping-ponga, trybunom stadionowym i nie tylko. Lista nieustannie się wydłuża, bo odpadów nigdy nie zabraknie, ale pozytywne przykłady płynące z Francji dowodzą, że równoważona gospodarka jest wprost na wyciągnięcie ręki.
Przykład produkcji opartej na gospodarce o obiegu zamkniętym, nowoczesne meble marki Tizu z materiałów pochodzących w 100% z recyklingu.