Kolekcja lamp Ocean Coil z recyklingu plastiku oceanicznego
Skoro nie potrafimy szybko i bezboleśnie wyeliminować plastiku z obiegu gospodarczego nie pozostaje nic innego, jak zaprząc go do roboty i to najlepiej bez końca. Do akcji wkroczył recykling i odzysk nawet z tak specyficznych źródeł, jak wody oceanów, a ekologia, zrównoważony rozwój i gospodarka cyrkularna, to ostatnio najlepsze slogany marketingowe nowoczesnego biznesu.
Ekologiczna kampania LightArt i Oceanworks
Lampy Ocean Coil z recyklingu plastiku oceanicznego, projekt LightArt
Powody, dla których plastik jest wciąż stosowany, mimo kampanii uświadamiających jego negatywny wpływ na środowisko, są oczywiste - niski koszt produkcji, dostateczna trwałość i wytrzymałość. Niestety olbrzymia jego część, bo aż 8 milionów ton, trafia każdego roku do mórz i oceanów w postaci odpadów. Nic więc dziwnego, że ekolodzy biją na alarm, plastik rozpada się do mikroskopijnych cząstek i prawie niewidoczny szkodzi wszystkim organizmom żywym. Ideałem byłoby oczywiście jego całkowite wyeliminowanie z obiegu, ale póki co nie jest to jeszcze ani realne, ani wykonalne.
Plastik u wybrzeży Hondurasu, zdjęcie Oceanworks®
Oprócz prób zmniejszenia zależności gospodarki od podstępnie szkodliwego plastiku istnieje na szczęście możliwość ponownego wykorzystania, czyli jego recykling. Dzięki temu plastik ma szansę stać się surowcem dla innych produktów użytkowych, nawet o niepowtarzalnych walorach estetycznych.
Z problemem zanieczyszczenia plastikiem zmierzyła się amerykańska marka projektowa LightArt z Ohio w kolekcji lamp z tworzywa sztucznego, pochodzącego z recyklingu i odpadów wyłowionych z oceanów, co jest zauważalnie ważnym krokiem w ramach inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Lampy z kolekcji Oil by LightArt z recyklingu plastiku oceanicznego
Do produkcji oświetlenia o niebanalnych walorach wizualnych przyczyniła się w dużej mierze platforma aukcyjna Oceanworks®, specjalizująca się w profesjonalnym odzysku, przetwórstwie i dostawach tworzywa pochodzącego z oceanów. Poprzez masowe odzyskiwanie plastiku na świecie Oceanworks® wytycza firmom jasną ścieżkę do zmniejszenia śladu węglowego, podkreślając wspólne wartości w zakresie zrównoważonego rozwoju i przejrzystości.
Oceanworks® współpracuje ze sprawdzonymi, zaufanymi dostawcami, którzy spełniają międzynarodowe standardy w zakresie praktyk biznesowych, środowiskowych i uczciwej pracy, aby gromadzić wolne od zanieczyszczeń tworzywa sztuczne do nowych, zrównoważonych praktyk. Organizacja pozyskuje tworzywa sztuczne z wielu poziomów, od postindustrialnych po głębokie oceany, celując we wszystkie obszary wpływu na lądzie i morzu.
Po sukcesie pierwszej godnej podziwu kolekcji lamp Coil, produkowanych techniką druku 3D, przyszła pora na Ocean Coil. Lampy z odzysku plastiku zebranego z głębi oceanów i plaż Hondurasu wyraźnie przenoszą wpływ marki LightArt na zrównoważony rozwój, co wpisuje się w dobrze pojęty cykl gospodarki o obiegu zamkniętym. Nadchodzi moda na design z odzysku, bo kierunkuje uwagę społeczną na sedno problemu, który stworzyliśmy sami nieokiełznaną konsumpcją.
Lampy z kolekcji Coil marki LightArt drukowane techniką 3D
Lampy wiszące marki LightArt z plastiku pochodzącego z oceanów
Oczywiście proces przekształcania plastiku pochodzącego z recyklingu w oszałamiające produkty nie jest ani łatwy, ani tani, przynajmniej na razie. W tym temacie jest jeszcze sporo do zrobienia, zwłaszcza w zakresie minimalizacji zapotrzebowania na energię i wodę podczas procesu przekształcania. Przed nami zapewne badania, jak lepiej obchodzić się z tym stosunkowo nowym materiałem, ale jak pokazuje kolekcja lamp Ocean Coil, zdecydowanie warto poświęcić czas i wysiłek na tę magiczną podróż. Czystość mórz i oceanów jest przecież bezcenna!