Ekologiczna skóra z roślin w modzie i designie

Skóra towarzyszy nam od wieków, choć etyczne aspekty jej pozyskania i fatalne skutki dla środowiska masowej hodowli zwierząt skłaniają do refleksji i działania. Moda na wolną od wszystkich obciążeń skórę ekologiczną na bazie roślin dopiero się rozkręca, ale od jej powodzenia zależy znacznie więcej niż nam się wydaje.

Eko trendy w designie ratują klimat

Ekologiczna skóra z roślin, a dokładniej z odpadów po przemyśle przetwórczym, zyskuje ostatnio na popularności, co napawa optymizmem, bo moda to potężny biznes o szerokim zasięgu i mocnych wpływach w wielu gałęziach gospodarki. Zrównoważone podejście do mody już zaowocowało ekspansją ekologicznych tkanin z recyklingu lub włókien z celulozy, teraz przyszła kolej na skórę. Trudno przecenić wpływ mody i całego przemysłu tekstylnego na środowisko naturalne, a w tym przypadku nasz wybór może mieć decydujące i długofalowe znaczenie. Jeśli nawet skóra alternatywna nie jest w pełni biodegradowalna, to jednak jej zastosowanie w miejsce skóry zwierzęcej w przemyśle galanteryjnym, obuwniczym czy meblarskim, da się przeliczyć na tony niewyemitowanego CO2 i góry uratowanych odpadów, a także dodatkowe dochody dla lokalnych farmerów i przedsiębiorców.

Piñatex®

Skóra z odpadów ananasa produkowana przez innowacyjną firmę Ananas Anam ma za sobą długą historię, sięgającą jeszcze lat 90-tych ubiegłego stulecia. Piñatex chętnie znajduje zastosowanie w modzie, galanterii i meblarstwie, lista klientów na całym świecie przekracza już 1000 marek, jak Hugo Boss, H&M, Hilton Hotel, Calvin Klein, Carolina Herrera i wiele innych.

Ekologiczna skóra z roślin w modzie i designie

Piñatex® skóra z odpadów ananasa produkowana przez innowacyjną firmę Ananas Anam

Celium™

Produkowana przez firmę Polybion™ ma szansę rozprawić się z trzema współczesnymi problemami środowiskowymi, jak hodowla zwierząt, odpady i plastik. Wytwarzana jest z celulozy bakteryjnej i zużywa do produkcji dużo mniej zasobów naturalnych, przy minimalnym  śladzie węglowym i nieograniczonych możliwościach wykorzystania. Skórzana alternatywa Celium™ jest produkowana na skalę przemysłową w Meksyku i wyznacza nowe standardy w modzie, obuwiu, odzieży sportowej i motoryzacji. Z Celium™ można zrobić niemal wszystko, od galanterii i kompostowalnych trampek począwszy, przez meble, po siedzenia samochodowe.

Replant™

Ekologiczna skóra z roślin w modzie i designie

Celium™ skóra z celulozy bakteryjnej firmy Polybion

Producent, firma Von Holzhausen ma w ofercie różne skóry własnej produkcji, jak Banbū Leather na podłożu włókien bambusa, czy Replant z odpadów porolniczych i jeszcze kilka innych, całkowicie wegańskich, roślinnych i biodegradowalnych, do różnych specyficznych zastosowań w przemyśle modowym, obuwniczym, meblarskim czy samochodowym, choć wszystko zaczęło sie od damskich torebek. Firma Von Holzhausen wypowiedziała wojnę plastikowi i swoją zrównoważoną ofertą alternatywnych skór dowodzi, że wygrana ze wspólnym wrogiem nas wszystkich, odpadami tworzyw sztucznych jest jak najbardziej możliwa.

Ekologiczna skóra z roślin w modzie i designie

Replant™ skóra z odpadów porolniczych Von Holzhausen

Desserto®

Producentem tej popularnej skóry z kaktusa jest meksykańska marka Adriano Di Marti, która stawia na zrównoważoną alternatywę dla naturalnej skóry zwierząt, bez toksycznych chemikaliów, ftalanów i PCW. Ten w pełni ekologiczny i częściowo biodegradowalny materiał o doskonałych parametrach technicznych, służy do wyrobu galanterii skórzanej w przemyśle modowym, a także tapicerki w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki dużej odporności i trwałości szacowanej około 10 lat, wegańska skóra z kaktusa Desserto może z powodzeniem zastąpić skóry zwierząt czy skóry syntetyczne, przy konkurencyjnej cenie.

Ekologiczna skóra z roślin w modzie i designie

Desserto® skóra z kaktusa marki Adriano Di Marti

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas