Eko trendy w designie
Ekologiczne trendy w designie przedmiotów użytkowych stały się zakładnikiem gospodarki zrównoważonej z zamkniętym obiegiem surowców. Rozsądek podpowiada nam, że to właściwy kierunek i nie ma innego wyjścia. Dobrze pojęta ekologia jest dla nas świetnym biznesem, ale jak na razie tylko niektórzy potrafią z tego właściwie korzystać.
Zrównoważony rozwój w projektowaniu
Podstawka z korków do wina, projekt Tati Guimarães studio Ciclus (zbiory MoMA The Museum od Modern Art of New York).
Wszystko co materialne w naszym życiu jest designem, wywiera wpływ na nas i środowisko naturalne, a wolny wybór oddaje w nasze ręce istotne narzędzie kreowania przyszłości całej planety. Świadomość ekologicznych skutków decyzji zakupowych już teraz wyznacza trendy na najbliższe lata i wszyscy mamy w tym swój jakiś udział. Założone przez Tati Guimarães studio designu Ciclus w Barcelonie kieruje się rozsądnie brzmiącym sloganem:
Genialne rozwiązania to takie, które maksymalizują wpływ na zmysły i minimalizują wpływ na środowiskoTati Guimarães, studio Ciclus
Podstawka z korków do wina projekt Tati Guimarães studio Ciclus, w zbiorach MoMA.
Zrównoważony rozwój nie jest chwilową modą, ale nieustannym zmaganiem projektantów z materią, świadomych odpowiedzialności za cały cykl życia produktu, od powstania aż po jego utylizację albo drugie życie, gdy wypadnie z obiegu. Budowanie lepszego świata jest tak na prawdę w naszych rękach, zarówno projektantów i konsumentów, a nasze decyzje, prędzej czy później, wpływają na ogólną kondycję planety. W tej sytuacji zrozumiały jest nacisk na projektowanie zrównoważone z naturalnych materiałów, o minimalnym wpływie na środowisko na każdym etapie, cyrkulację surowców i drugie życie produktów oraz ich opakowań.
Design z odzysku, pudełko na wino, które staje się lampą (Kolekcja Ciclus spersonalizowana dla Casa Berger).
Jak założenia te sprawdzają się w praktyce możemy zobaczyć na przykładzie produktów i opakowań zaprojektowanych przez Ciclus, które już zdobyły uznanie klientów znanych marek i znalazły miejsce w międzynarodowych muzeach - od studio MoMa po Fundację Joana Miró. Maksymalna funkcjonalność przy minimalnej ilości zasobów i wpływie na środowisko, to w zasadzie czysta kwintesencja ekodesignu, który Ciclus prezentuje konsekwentnie w swoich projektach opakowań z drugim życiem.
Drugie życie przedmiotów, opakowanie na bieliznę, które zamienia się w koszyk. Projekt Ciclus.
Zawsze jest dobry czas na innowacyjne rozwiązania i jak widać Tati Guimarães potrafi ten czas doskonale wykorzystać. Słusznie uznana za pioniera ecodesignu jest laureatką prestiżowych konkursów i wystaw, najlepiej potwierdzają to jej kreatywne projekty dla wielu znanych marek.
Wielofunkcyjne stoły przenośne DVINUS z drewna, sklejki i butelek po winie. Projekt studio Ciclus.