Eko design na targach Stockholm Furniture Fair 2023

Skandynawski design od dawna mocno trzyma się stylu eleganckiej prostoty i minimalizmu, z czego jest dobrze znany i rozpoznawany na całym świecie. Po tegorocznych targach designu w Szwecji Stockholm Furniture Fair 7-11 February można mieć wrażenie, że impreza miała ekologiczny charakter. To dobry sygnał od młodego pokolenia designerów, nadchodzi nowa fala EKO DESIGNU.

Platforma Greenhouse 2023 w ramach tegorocznych Targów Designu w Sztokholmie zapoczątkowała przełom w budowaniu nowych definicji ekologicznego i zrównoważonego designu, opartego na materiałach z recyklingu, celem tworzenia pełnowartościowych przedmiotów użytkowych i materiałów w duchu zrównoważonego rozwoju, dla poprawy klimatu. Gospodarka liniowa z wysypiskiem śmieci na końcu odchodzi do lamusa, jej miejsce powoli zajmuje gospodarka cyrkulacyjna, której celem jest stworzenie środowiska życia opartego na rozsądnym i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów o zamkniętym obiegu surowców.

Zobaczmy co ma do zaoferowania dla planety skandynawski zrównoważony design:

Ferna - zaprojektowana przez Mari Koppanen w 100% biodegradowalna torba z celulozy bakteryjnej, surowiec jest produktem ubocznym procesu symbiotycznej fermentacji bakterii kwasu mlekowego i różnych rodzajów drożdży. Umieszczając Fernę w mieszance cukru, herbaty i octu, proces można wznowić, a torbę zreplikować. Bogaty brązowy pigment pochodzi z porostów. Ferna nie jest stworzona, by trwać wiecznie, jest stworzona, by się rozkładać. Brzmi trochę naukowo, ale chyba pora oswoić się z faktem, że współczesny eko design to dyscyplina coraz mocniej zdominowana przez biotechnologię.

Eko design na targach w Sztokholmie 2023

Ferna biodegradowalna torba, projekt Mari Koppanen

Lola Buades i Eléa Nouraud założyły markę OnMateria w 2019 roku, której wspólnym celem jest opracowanie projektów przyjaznych planecie i ludziom. Produkt Green Box - to zestaw akcesoriów dla sektora hotelarskiego z materiałów pochodzenia biologicznego, bio-bazowych i nadających się do kompostowania. Powstają na bazie przetworzonego kwasu polimlekowego (PLA), resztek włókien pszenicy i nietoksycznych pigmentów pochodzenia roślinnego, dzięki czemu można je kompostować przemysłowo w kontrolowanym środowisku. Po 10 tygodniach takiego kompostowania (proces metanizacji) odpady stają się i glebą, i biogazem. Taki zestaw może zasilać standardową żarówkę LED przez ponad jeden dzień. Pozostała materia organiczna może być wykorzystana jako nawóz. Piękny przykład gospodarki cyrkulacyjnej, w prezencie mała porcja metanu do wykorzystania.

Eko design na targach w Sztokholmie 2023

Green Box, projekt OnMateria

Druk 3D i 100% recycklingu skandynawskiej marki Reform Design Lab to fotele-siedziska wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i w 100% nadające się do recyklingu. Krzesło Reform Lounge ma innowacyjny, organiczny wyraz dzięki rzeźbiarskiemu i odważnemu designowi, przywodzącemu na myśl piękno natury. W całości wykonane jest z najwyższej jakości biokompozytu w technologii druku 3D. Jest trwałe i wygodne, nadaje się do wnętrz i na zewnątrz, przez wszystkie pory roku i przez wiele lat, by na koniec i tak powrócić do natury. 

Eko design na targach w Sztokholmie 2023

Krzesło Reform Lounge, projekt Reform Design Lab

Wnioski nasuwają się same, proces odnowy i transformacji już się rozpoczął, w głowach designerów i technologów kiełkują nowe, czasem niekonwencjonalne idee naprawy tego świata poprzez naprawę przedmiotów, które go wypełniają.

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas