Design z fusów kawy
Kawa ożywia i napędza świat, tego zdania są nie tylko eksperci ds zdrowia, ale też stale rosnący popyt na kawę ma podobnie, jak bioodpady, niekorzystny wpływ na naszą planetę. Aby temu zapobiec pewna grupa kreatywnych osób znalazła sposób na ograniczenie jej negatywnego wpływu na nasze środowisko, przekształcając fusy z kawy w gustowne i funkcjonalne przedmioty codziennego użytku.
Czy fusy z kawy zatrzymają efekt cieplarniany?
Akcesoria domowe z fusów kawy Sarah Christensen
Łatwo jest bagatelizować wpływ fusów z kawy na planetę, w końcu wydają się mniej szkodliwie niż tworzywa sztuczne. Jednak ten organiczny materiał zalegający składowiska, z innymi bio odpadami, emituje metan i uwolnienia szkodliwych gazów cieplarnianych, prowadzących do globalnego ocieplenia.
Design z fusów kawy
W fusach z kawy drzemie olbrzymi potencjał i nie powinny się one marnować, mogą być przydatne jako surowiec do tworzenia przedmiotów użytkowych, lub zapobiegać poślizgom, jako zamiennik piasku na chodnikach zimą. Z pomocą przychodzą twórczy projektanci, którzy zdają sobie sprawę z powagi problemu, proponują autorskie sposoby na ograniczenie negatywnego wpływu fusów kawy na środowisko, zamieniając odpady w prawdziwą sztukę użytkową. Akcesoria domowe z fusów, są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale też przypominają nam o bardziej ekologicznym i zrównoważonym podejściu do życia.
Akcesoria domowe z fusów kawy Sarah Christensen
Brytyjska projektantka Sarah Christensen tworzy przedmioty codziennego użytku ze zużytych fusów po kawie, jako domieszki do popularnego materiału kompozytowego jesmonite, przyjaznej dla środowiska, wolnej od lotnych związków organicznych i nietoksycznej alternatywy.
Akcesoria domowe z fusów kawy i jesmonite. Design by Sarah Christensen
Cały proces produkcyjny wydaje się dość prosty, fusy z kawy odlewane są w arkusze i przechowywane do późniejszego wykorzystania, a następnie ponownie kruszone. W połączeniu z jesmonite powstaje materiał zbliżony wyglądem do lastryko. Na tym jednak nie kończy się historia fusów. Poza produkcją przedmiotów codziennego użytku, projektantka próbuje skutecznie wprowadzać nowy materiał do gospodarki o obiegu zamkniętym, jako przydatny surowiec do wykorzystania w budownictwie.
Akcesoria domowe z fusów kawy Sarah Christensen
Można powiedzieć, że to właśnie kawa sprawia, że nasz świat kręci się energiczniej i ma jeszcze szansę na drugie życie. Liczymy na to, że kawa w niedalekiej przyszłości uczyni naszą planetę lepszym i bardziej przyjaznym miejscem do życia. Świat najwyraźniej czeka na takie rozwiązania.