Biomateriały w designie MYCOTEX
Jeśli chcemy żyć w zgodzie z naturą nauczmy się korzystać z jej odwiecznych dobrodziejstw, jak odnawialność zasobów i obieg cyrkularny. Działanie wbrew prawom natury prowadzi nieuchronnie do dewastacji środowiska i kryzysu klimatycznego, co właśnie zaczyna do nas docierać. Zamiast psuć i naprawiać, zapytajmy natury co dla nas najlepsze.
Technologia NEFFA do produkcji biomateriałów z grzybni
NEFFA | New Fashion Factory to przełomowa zautomatyzowana metoda produkcji umożliwiająca tworzenie niestandardowych produktów z biomateriałów, takich jak MycoTEX
Holenderski startup NEFFA wprowadza w życie przełomową, zautomatyzowaną metodę produkcji, pozwalającą na wytwarzanie wyrobów tekstylnych na zamówienie. Biomasa na bazie grzybni MYCOTEX® jest nakładana przez ramię robota na konfigurowalne i nadające się do recyklingu formy 3D, nadające produktowi ostateczny kształt, na przykład ubrania. Ten opatentowany proces zapewnia niespotykaną dotąd swobodę projektowania w zakresie tworzenia sylwetek i tekstur, które nigdy wcześniej nie były możliwe w przypadku tradycyjnych procesów produkcyjnych. Opracowany na potrzeby nowatorskiej technologii materiał MYCOTEX® można porównać do sztucznej skóry, której parametry można dostosować do potrzeb produktu końcowego.
Biomasa z grzybni MYCOTEX w modzie
MYCOTEX wytwarzany jest w 100% z grzybni lub z dodatkiem 4% wiskozy ze sztucznego jedwabiu i jest biodegradowalny oraz kompostowalny w warunkach domowych. Nowatorska technologia NEFFA pozwala na wytwarzanie bezszwowych produktów o trójwymiarowym kształcie ze znacznie mniejszą ilością odpadów w porównaniu do wytwarzania z materiałów płaskich, a elastyczność i grubość produktu można dostosować do konkretnych wymagań. MYCOTEX z dodatkiem celulozy nosi nazwę PARYCEL i przypomina w dotyku papier mâché, pozwalając na tworzenie bardziej stabilnych i lekkich form przestrzennych. Nowatorskie tworzywa można łatwo barwić w masie na dowolny kolor, co daje designerom nieograniczone pole do kreatywnego działania.
PARYCEL biopochodny materiał z grzybni i celulozy posiada naturalne, suche i miękkie wykończenie, które można porównać do papier-mâché
NEFFA zaprosiła Marca Th. van der Voorn, by zaprojektował lampę w całości wykonaną z grzybni. Lampa Conch Light ukazuje potencjał tworzywa MYCOTEX i możliwości drzemiące w technologii NEFFA. Gdy branża modowa do kreacji ubrań preferuje bardziej elastyczne materiały, designerzy produktów użytkowych wybierają mocniejszą i sztywniejszą substancję, która pozwoli uzyskać stabilny kształt 3D. Receptura NEFFA pozwala na modyfikacje i udoskonalenia w celu spełnienia specyficznych wymaganych konkretnego produktu. Lampa projektu Marca Th. van der Voorn świeci na trzy różne sposoby: bezpośrednio, przez przezroczysty materiał MYCOTEX oraz poprzez odbicie światła na ścianie, nadając jej niepowtarzalny wygląd, gdy jest wyłączona i włączona. Na koniec może bezpiecznie wylądować na kompoście, oczywiście po demontażu instalacji elektrycznej.
MYCOTEX pozwala tworzyć produkty, które wymagają mniej wody niż włókna naturalne, nie wymaga pól uprawnych ani środków chemicznych do wzrostu i produkcji. Każdy produkt wykonany z MYCOTEX, czyli z grzybni, można po zużyciu zakopać w ziemi, aby spokojnie się rozłożył. Jednym z głównych problemów dzisiejszego przemysłu modowego jest ilość odpadów tekstylnych pochodzących z procesów cięcia i szycia. Ponadto duże ilości zużytych ubrań nie są poddawane recyklingowi po wycofaniu z obiegu, co powoduje zwiększenie ilości kłopotliwych odpadów do utylizacji.
Bezszwowa kurtka z grzybni MycoTEX. Projekt Karin Vlug
Aby zmienić ten przestarzały trend NEFFA stworzyła przełomową technologię produkcji, która pozwala na wytwarzanie ubrań na zamówienie z laboratoryjnie hodowanych, nadającej się do kompostowania grzybni. Ta innowacja eliminuje potrzebę marnotrawnego cięcia i szycia oraz zastępuje niezrównoważone materiały, takie jak plastik i skóra, oraz zmniejsza zapotrzebowanie na pola uprawne. Produkty powstają bezpośrednio w 3D, co eliminuje potrzebę cięcia i szycia, oszczędzając od 10 do 30% odpadów produkcyjnych. Produkcja zarówno materiału, jak i produktów końcowych odbywa się lokalnie, nie ma konieczności transportu materiałów po całym świecie.
Technologia NEFFA używa wyłącznie składników przeznaczonych do kontaktu z żywnością, a barwienie odbywa się poprzez dodanie pigmentów bezpośrednio do biomasy, nie ma więc potrzeby stosowania zabiegu garbowania skór i farbowania tkanin. Produkt końcowy ulega biodegradacji, a nawet nadaje się do kompostowania w domu. To olbrzymi postęp w zestawieniu z tradycyjną technologią stosowaną obecnie w branży modowej i duży krok w kierunku czystszego środowiska naturalnego. Jeśli nawet dzisiaj technologia NEFFA wydaje się mocno awangardowa, to jednak finansowany przez Unię Europejską projekt wyznacza kierunki rozwoju dla całej branży modowej, która pilnie potrzebuje zmian dla osiągnięcia bardziej zrównoważonych celów.
Technologia NEFFA to duży krok w kierunku czystszego środowiska naturalnego.