Zrównoważone tkaniny Spinnova & Renewcell
Branża modowa i tekstylna pilnie potrzebują innowacyjnych rozwiązań na miarę wyzwań i oczekiwań zrównoważonego rozwoju. Toniemy w odpadach tkanin, których przybywa szybciej niż możliwości utylizacji czy odzysku. Konieczne jest przyjęcie nowych standardów i przyspieszenie transformacji branży modowej na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Skandynawski pomysł na ekologię w modzie
Biodegradowalny produkt firmy Renewcell z masy celulozowej Circulose® i odpadów tekstylnych
Kiedy dwie innowacyjne firmy z branży zrównoważonych tekstyliów łączą siły, to może zapowiadać jedynie szybki postęp i zmiany na lepsze w branży modowej. Fiński twórca zrównoważonych tekstyliów Spinnova nawiązał współpracę ze szwedzkim innowatorem w dziedzinie recyklingu tekstyliów Renewcell w celu komercjalizacji i skalowania nowej koncepcji produkcji włókien pochodzących z odpadów tekstylnych.
Recyklingu tekstyliów w fabryce Renewcell
Dzięki bliskiej współpracy sprawdzonych i opatentowanych technologii, zagospodarowanie odpadów tekstylnych i przędzenie nowych włókien bez stosowania szkodliwych substancji chemicznych powinno mocno przyspieszyć w kierunku ekologicznych rozwiązań cyrkularnych. Firmy spodziewają się, że pierwsze produkty konsumenckie wykonane z nowego włókna pojawią się na rynku jeszcze do końca 2024 roku.
U podstaw koncepcji współpracy leży biodegradowalny produkt firmy Renewcell z masy celulozowej Circulose®, wytwarzany z odpadów tekstylnych bogatych w celulozę, takich jak bawełna i wiskoza. Do tej pory był używany do wytwarzania sztucznych włókien celulozowych, takich jak wiskoza i właśnie to ma zmienić współpraca z marką Spinnova. Spinnova opracowała przełomową, opatentowaną technologię wytwarzania włókien tekstylnych z masy celulozowej i odpadów drzewnych, odpadów ze skóry i tekstyliów lub odpadów z upraw rolniczych, bez szkodliwych rozpuszczających chemikaliów. Przyjęcie tej technologii zmienia sposób producji tekstyliów na całym świecie, wyznaczając zrównoważone trendy dla całej branży.
Spinnova - opatentowana technologia wytwarzania włókien tekstylnych z masy celulozowej i odpadów drzewnych, odpadów ze skóry i tekstyliów lub odpadów z upraw rolniczych, bez szkodliwych chemikaliów
Połączenie technologii produkcji włókien tekstylnych umożliwia obu partnerom usunięcie wszelkich szkodliwych substancji chemicznych z procesu przędzenia włókien i przekształcenie Circulose® w nowe, biologiczne włókno tekstylne. Spinnova i Renewcell postrzegają swoją współpracę jako duży krok w kierunku rozwiązania rosnącego problemu odpadów tekstylnych w branży modowej i ustanowienia nowych standardów w zakresie zrównoważonej produkcji włókien tekstylnych. Współpraca ta dołącza do długiej listy niedawnych pionierskich rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w Finlandii.
Połączenie technologii produkcji włókien tekstylnych z recyklingu tkanin Spinnova i Renewcell w nowe włókno tekstylne Circulose®
Poza branżą modową Fińskie Centrum Badań Technicznych VTT, Uniwersytet Nauk Stosowanych TAMK i Uniwersytet Aalto nawiązały współpracę z 17 partnerami branżowymi w celu znalezienia przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie materiałów na bazie włóknin w ramach projektu rządowego Finlandii.
Współpraca Renewcell & Zara Circulose dla firmy Stato