Zrównoważone biotworzywa z Finlandii zamiast plastiku

Coraz więcej mówimy o konieczności walki z tworzywami sztucznymi, jednocześnie znacznie mniej robimy, aby przestały dręczyć nas swoimi odpadami, szkodząc środowisku i organizmom żywym. Dzięki nowoczesnej biotechnologii dowiadujemy się, jak w walce z plastikiem mogą nam pomóc zwykłe rośliny.

Z pól, łąk i lasów zamiast z ropy naftowej

Zrównoważone biotworzywa z Finlandii zamiast plastiku

Bioska to jeden z największych w Europie producentów biodegradowalnych toreb i folii opakowaniowych grupy Walki Group Oy z ponad 20-letnim doświadczeniem w produkcji materiałów kompostowalnych dla wielu dziedzin przemysłu i handlu

Dziś, gdy światowy przemysł opakowaniowy, tekstylny czy spożywczy zmaga się z kryzysem zrównoważonego rozwoju i nadmiarem odpadów plastiku, fińscy innowatorzy tworzą nowe rozwiązania materiałowe, które sprawiają, że świat już staje się lepszym i czystszym. Jak powszechnie wiadomo przyroda zawsze była i jest w centrum życia wszystkich Finów, stąd silna motywacja, by chronić jej zasoby i umiejętnie wykorzystać naturalną właściwość do odnawiania zasobów.

Jak powszechnie wiadomo śmieci i odpady plastikowe można znaleźć wszędzie, tworzywa sztuczne stanowią aż 85% śmieci morskich na całym świecie, będąc poważnym zagrożeniem dla środowiska, szkodząc organizmom morskim i ludziom. Drastycznie szybkie tempo zaśmiecania naszego świata plastikiem skłania technologów do równie szybkiego poszukiwania odpowiednich materiałów, zdolnych odwrócić ten niekorzystny trend. Finowie dobrze wiedzą, że natura ma wiele do zaoferowania w zakresie zrównoważonych rozwiązań i potrafią to doskonale wykorzystać, oferując alternatywne tworzywa zamiast plastiku.

Sulapac
Jednym z pionierów w dziedzinie biotworzyw jest Sulapac z Helsinek, oferujący biodegradowalny i wolny od mikroplastików materiał wykonany z drewna i spoiw na bazie roślin. Świat zauważył już i docenił obiecujący materiał ekologiczny, a dzięki nowym inwestycjom firma szybko się rozwija. Początkowo skupiona na opakowaniach kosmetyków, firma Sulapac stopniowo poszerzała swoją ofertę o rozwiązania w zakresie opakowań do biżuterii i artykułów spożywczych, a także produkcję odnawialnej i w pełni biodegradowalnej słomki do napojów we współpracy ze Stora Enso.

Zrównoważone biotworzywa Sulapac zamiast plastiku

Sulapac zrównoważone biotworzywa zamiast plastiku

Woodio
Nowatorskie rozwiązania z drewna opracowała marka Wodio, która jako pierwsza na świecie oferuje w pełni wodoodporne umywalki i wanny z kompozytu drewna. Zagospodarowując odpady próbuje jednocześnie zrewolucjonizować silnie zanieczyszczający środowisko przemysł ceramiczny i trzeba przyznać Woodio robi to na prawdę w dobrym stylu.

Zrównoważone biotworzywa zamiast plastiku

Woodio zrównoważone biotworzywa zamiast plastiku

Paptic
Papier zamiast plastiku proponuje firma Paptic, która w odpowiedzi na zakaz używania toreb plastikowych w wielu krajach UE opracowała odnawialny, nadający się do ponownego użycia i recyklingu wytrzymały produkt na bazie włókna celulozowego. Paptic, to odporny na zamoczenie, choć biodegradowalny materiał wielokrotnego użytku ma szansę zrewolucjonizować rynek opakowaniowy i zrobić nieco porządku na naszym globie, gdyż jest eksportowany do wielu krajów na całym świecie.

Zrównoważone biotworzywa zamiast plastiku

Paptic zrównoważone biotworzywa zamiast plastiku

Woodly
Całkiem nowy nowy rodzaj tworzywa na bazie drewna opracowała firma Woodly, która mocno przyspiesza w kierunku zrównoważonej przyszłości, zaprzęgając do pracy celulozę drzewną i nowatorską technologię. Niech was nie zmylą opakowania spożywcze z przezroczystej folii Woodly, bo choć powstały z drewna łudząco przypominają plastik i miejmy nadzieję kiedyś go całkowicie zastąpią.

Woodly zrównoważone biotworzywa zamiast plastiku

Woodly zrównoważone biotworzywa zamiast plastiku

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas