Sekwestracja dwutlenku węgla w betonie Carbonaide
Nowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej, dość ambitnie zakłada drastyczne ograniczenie emisji CO2 do roku 2040, co oczywiście powinno cieszyć, pod warunkiem, że będzie jeszcze czym oddychać. Nie czekając tak długo na efekty, walkę z CO2 można zacząć już dzisiaj, korzystając z gotowych technologii.
Murowany sukces w walce o lepszy klimat
Carbonaide beton o ujemnej emisji CO2 Photo Credit: Pawel Czerwinski
Nie ulega wątpliwości, że potrzebujemy nowych rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć ślad węglowy budownictwa, bo beton z którego tak chętnie korzystamy, jest jednym z największych emitentów dwutlenku węgla. Całkiem niedawno fińska firma Betolar, pionier technologii materiałowej, wprowadziła do sprzedaży materiał budowlany nowej generacji Geoprime®, który pozwala na produkcję betonu bez cementu. Kolejna technologia Carbonaide autorstwa fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT w innowacyjny sposób prowadzi do przekształcenia betonu ze źródła emisji w pochłaniacz dwutlenku węgla z atmosfery, co jest niezwykle obiecującym podejściem do walki ze zmianami klimatycznymi.
Technologia nowej generacji Carbonaide pozwala na produkcję betonu do sekwestracji CO2
Nowe rozwiązanie do produkcji betonu niskoemisyjnego Carbonaide, ma na celu wywarcie globalnego wpływu na środowisko przez wszelkie formy budownictwa wykorzystującego beton. Podstawowym produktem Carbonaide są bloczki betonowe o ujemnej emisji dwutlenku węgla. Bloki te zawierają wychwycony z atmosfery, zmineralizowany CO2 i wykazują niesamowitą zdolność dalszego pochłaniania CO2 w miarę upływu czasu. Wykorzystuje się je w projektach budowlanych i infrastrukturalnych, jako fizyczne pochłaniacze dwutlenku węgla.
Dzięki technologii Carbonaide każda fabryka prefabrykatów może stać się pochłaniaczem dwutlenku węgla, co doskonale wpisuje się w unijne założenia. Photo Credit: Paulius Dragunas
Efektywna i wielokrotnie nagradzana technologia Carbonaide jest w pełni kompatybilna z mieszankami cementu portlandzkiego i pozwala dodatkowo zmniejszyć zużycie cementu w codziennej produkcji prefabrykatów betonowych. Dzięki technologii Carbonaide każda fabryka prefabrykatów może stać się pochłaniaczem dwutlenku węgla, do doskonale wpisuje się w unijne założenia.
Podstawowym produktem Carbonaide są bloczki betonowe o ujemnej emisji dwutlenku węgla, które zawierają wychwycony z atmosfery, zmineralizowany CO2 i wykazują zdolność dalszego pochłaniania CO2 w miarę upływu czasu. Photo Credit: Ross Elder
Za fundusze pozyskane od inwestorów producent Carbonaide planuje włączyć technologię wiązania CO2 do zautomatyzowanej linii produkcyjnej w fabryce prefabrykatów betonowych w Hollola w Finlandii. To pozwoli mineralizować do pięciu ton CO2 dziennie i zwiększyć produkcję wyrobów betonowych o ujemnej emisji dwutlenku węgla. Perspektywicznie obniżając niezbędną zawartość cementu i mineralizując CO2 w betonie, metoda Carbonaide może zmniejszyć o połowę emisję CO2 z konwencjonalnego betonu z cementu portlandzkiego, czego z pewnością nie sposób przeoczyć.
Docelowo Carbonaide planuje budowę dziesięciu obiektów zdolnych wychwycić i związać 500 megaton dwutlenku węgla rocznie, a misja przekształcenia betonu z dużego źródła emisji w pochłaniacz dwutlenku węgla, wydaje się całkiem realna.
Carbonaide beton o ujemnej emisji CO2 do zastosowań w architekturze. Photo Credit: Florian Schmid