Jak zarobić na CO2 z Carbo Culture
Do utrzymania celu klimatycznego nie wystarczy już samo ograniczanie emisji CO2 przez przemysł, sadzenie lasów czy handel uprawnieniami do emisji. Jeśli chcemy powstrzymać globalne ocieplanie klimatu musimy intensywnie szukać nowych, bardziej skutecznych sposobów redukcji zasobów dwutlenku węgla z atmosfery. Udane próby w tym zakresie są bardzo obiecujące.
Nie wszystkie odpady, to odpady
Metoda Carbolysis™ fińskiego startupu Carbo Culture
Inwestycje w nowe technologie i biznes związany z ekologią to dobrze ulokowane pieniądze, które tak na prawdę opłacają się nam wszystkim, troska o lepszy klimat zaczyna przynosić rezultaty w wielu aspektach i nawet odpady stają się cennym ogniwem naszego ekologicznego zbawienia. Fiński startup Carbo Culture z siedzibą w Helsinkach ogłosił właśnie, że po 10 latach badań jest właścicielem opatentowanej nowatorskiej technologii usuwania dwutlenku węgla z atmosfery Carbolysis™ i jest gotów do pełnej komercjalizacji tego przedsięwzięcia.
Proces pirolizy biomasy odpadowej w Biochar - biowęgiel
Technologia oparta na fotosyntezie roślinnej i energii słonecznej, wykorzystuje opatentowane reaktory do przekształcania w unikatowym procesie pirolizy biomasy odpadowej w Biochar - biowęgiel, substancję stałą, trwałą i obojętną, która może służyć jako doskonałe, długoterminowe magazynowanie dwutlenku węgla. Biowęgiel ma przy tym szereg zastosowań w rolnictwie i ogrodnictwie do poprawy jakości gleby, zatrzymywania wody i zwiększania plonów, a także w budownictwie, jako trwały materiał budowlany. Co istotne Biochar blokuje większą ilość CO2 w jednostce masy niż konkurencyjne metody sekwestracji dwutlenku węgla i przechowuje go w trwalszy sposób, nie pozostawiając żadnych zanieczyszczeń smolistych w procesie produkcji.
Opatentowane reaktory Carbolysis™ pobierają biomasę odpadową, przekształcają ją w stabilny biowęgiel
Wysoce wydajna reakcja Carbolysis™ wymaga na starcie niewielkiej ilość energii elektrycznej do wstępnej inicjacji procesu, pochodzącej na przykład z fotowoltaiki, to mniej niż 2% energii ostatecznie uwolnionej w wyniku ogrzewania się biomasy. Po inicjacji proces staje się samowystarczalny i nie wymaga ani przez chwilę doprowadzenia ciepła, osiągając temperaturę przekraczającą 750 stopni Celsjusza. Powstałe w procesie ciepło może być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej lub zasilania firm i mieszkań w ciepło. Brzmi bardzo obiecująco i wręcz nieprawdopodobnie, ale opatentowane reaktory Carbolysis™ pobierają biomasę odpadową, przekształcają ją w stabilny biowęgiel, bezpiecznie zatrzymując CO2 na wieki, generując przy tym zieloną energię odnawialną o ujemnej emisji dwutlenku węgla.
Tam gdzie odpady tam czysta energia i szanse na lepszy klimat
Carbo Culture uruchomiło już w Finlandii jeden z największych zakładów usuwania dwutlenku węgla w Europie o nazwie R3. Jedna taka instalacja będzie w stanie pochłaniać z atmosfery 3 000 ton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada emisji 1500 samochodów z silnikiem spalinowym. Dodatkową korzyścią wynikającą z nowatorskiej technologii Carbo Culture są Carbon credits - kredyty węglowe, certyfikaty potwierdzające mierzalne, oparte na danych i weryfikowalne zaświadczenia, potwierdzające usunięcie dwutlenku węgla z atmosfery, sprzedawane firmom pracującym nad osiągnięciem własnych celów zerowej emisji CO2. Wniosek - tam gdzie odpady tam czysta energia i szanse na lepszy klimat oraz pieniądze z certyfikatów.
Carbo Culture uruchomiło w Finlandii jeden z największych zakładów usuwania dwutlenku węgla w Europie o nazwie R3