Ekologiczny beton Respyre porasta mchem
Wiele zawdzięczamy betonowi, który odmienił nasze budownictwo, jednak spłacając dług wdzięczności zielenią w miastach, wyrządzamy sobie krzywdę na wiele pokoleń. Potrzebujemy i betonu i zieleni jednocześnie, co oznacza że pora na epokę budownictwa ekologicznego, które będzie służyło nam nie szkodząc planecie.
Budownictwo zrównoważone naśladuje naturę
Budownictwo zrównoważone naśladuje naturę
Czas, gdy beton pokrywający się mchem był powodem do zmartwień odchodzi do przeszłości, teraz wręcz odwrotnie sami próbujemy pokryć beton mchem i roślinami, aby tchnąć w miasta nowe życie i powalczyć o lepszy klimat. Wydzielony z TU Delft holenderski start-up Respyre oferuje beton bioreceptywny - czyli warstwę betonu pochodzącego z recyklingu, którą można nałożyć na beton konstrukcyjny, tworząc idealną bazę dla wzrostu mchu, bez uszkadzania materiału nośnego pod spodem. W rezultacie mamy niższe temperatury w przegrzanych miastach i wychwytywanie drobnych cząstek stałych. Lista korzyści z patentu Respyre jest znacznie dłuższa, nieustannie poszerza się także obszar możliwych zastosowań.
Budownictwo zrównoważone z wykorzystaniem mchu Respyre
Jedną z najważniejszych cech mchu jest fakt, że posiada ryzoidy, organy podobne do korzenia, które pochłaniają wodę i składniki odżywcze, ale w przeciwieństwie do korzeni nie niszczą podłoża. Całkiem inaczej niż w przypadku roślin pnących i żywych ścian, tak zwanych ogrodów wertykalnych, które należy sadzić w pojemnikach i mocować do podłoża, czasem z destrukcyjnym skutkiem. Żywe ściany, w przeciwieństwie do mchu, wymagają przycinania kilka razy w roku i są niezwykle drogie w produkcji i utrzymaniu. W tej konkurencji pokrycia z mchu Respyre wygrywają nie tylko kosztami, ale i trwałością, którą producent określa na minimum 30 lat.
Patent Respyre żel z mchem do powlekania fasad z betonu. Budynek apartamentowy D' Groene Citer
Mech nie tylko doskonale zatrzymuje wilgoć, ale także pochłania ogromne ilości drobnych cząstek, w czym jest naprawdę nie do pokonania, stanowi także siedlisko dla niesamowitej liczby małych owadów, dzięki czemu można szybko zwiększyć różnorodność biologiczną w mieście. To znacznie więcej niż tylko pozytywny efekt uboczny działania mchu, w sytuacji gdy poziom drobnych cząstek stałych w powietrzu jest trzykrotnie wyższy niż maksymalne wartości zalecane przez WHO, oferta Respyre może okazać się zbawienna dla władz i mieszkańców miast.
Beton stosowany w budownictwie ma obecnie złą reputację, wysoka emisja CO2, energochłonność produkcji i często szary wygląd. Zastosowanie na dużą skalę betonu bioreceptywnego i opatentowanego przez Respyre żelu z mchem do powlekania może diametralnie zmienić tę sytuację, zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i renowacji już istniejących, przy relatywnie niskich nakładach. Wprowadzanie do miast większej liczby pionowych terenów zielonych jest drogie, prestiżowe i wymagające wysokich nakładów na utrzymanie. W tej sytuacji połączenie bioreceptywnej okładziny betonowej i specjalistycznego żelu z mchu firmy Respyre ułatwia tworzenie zielonych fasad. Ta cyrkularna mieszanka betonowa sprawia, że każda elewacja staje się podatna na naturalny porost mchu w szybki i kontrolowany sposób, zapewniając swobodę i elastyczność w projektowaniu miast włączających naturę.
Zielona fasada budynku z betonu pokrytego warstwą mchu w żelu firmy Respyre
Planując zieloną fasadę można wybierać z oferty Respyre: zaprawę do istniejących ścian, masę do nakładania metodą natryskową lub gotowe prefabrykowane płytki na ściany i dachy. Gdy patrzymy na świeżo wyremontowane i lśniące od betonu miasta zaczynamy rozumieć, że ucieczka przed zielenią prowadzi do katastrofy i nie ma przyszłości, a ocieplenie klimatu to przykra konsekwencja naszej niefrasobliwości. Respyre wierzy w inteligencję i mądrość natury, bo ta doskonaliła swój sposób na utrzymanie planety w zdrowiu przez miliardy lat. Jeśli chcemy żyć bardziej efektywnie, szczęśliwie i w sposób zrównoważony, wystarczy jej tylko nie przeszkadzać.
Połączenie bioreceptywnego betonu i specjalistycznego mchu firmy Respyre ułatwia tworzenie zielonych fasad.