Ekologiczny beton bez cementu Betolar
Beton jest tak popularnym materiałem budowlanym, że trudno wyobrazić sobie bez niego współczesne budownictwo, jednocześnie cement, niezbędny do jego produkcji, jest jednym z głównych trucicieli środowiska. Z jednej strony tak potrzebny w rozwoju ludzkości, podcina skrzydła przyszłym pokoleniom, zabierając im szansę na czyste powietrze i lepszy klimat. Nowatorskie rozwiązania w produkcji betonu rzucają nowe światło na ten ponury obraz.
Materiał budowlany nowej generacji Geoprime®
Ekologiczny beton bez cementu Betolar
Cement towarzyszy nam od lat jako ważny składnik takich materiałów budowlanych, jak beton, zaprawa murarska czy choćby kostka cementowa. Jednak zanim spełni swoją rolę w budownictwie zdąży nieźle narozrabiać, a szary pył w sąsiedztwie cementowni to akurat najmniejszy problem. Rynek budownictwa stale rośnie, wraz z nim zapotrzebowanie na cement i beton, ale jednocześnie rośnie świadomość ekologiczna i nacisk na rozwiązania przyjazne dla środowiska i klimatu, zdolne odwrócić niekorzystny wzrost emisji CO2.
Budownictwo zrównoważone na bazie technologii Geoprime®
Fińska firma Betolar, pionier technologii materiałowej, oferuje materiał budowlany nowej generacji o nazwie Geoprime®, który umożliwia produkcję betonu bez zanieczyszczającego cementu, przekształcając przemysłowe strumienie uboczne w zrównoważony biznes. Firmie Betolar udało się zastąpić cement materiałem na bazie odpadów przemysłowych, który dorównuje tradycyjnemu cementowi pod względem wytrzymałości, ale jednocześnie zmniejsza ślad węglowy nawet o 80%. U podstaw marki Betolar leży wizjonerskie myślenie, wysoki poziom wiedzy specjalistycznej w budownictwie i głębokie zrozumienie możliwości, jakie oferuje technologia i cyfryzacja.
Firmie Betolar udało się zastąpić cement materiałem na bazie odpadów przemysłowych, który dorównuje tradycyjnemu pod względem wytrzymałości
Po latach doświadczeń i rozwoju firma Betolar stała się pionierskim partnerem, pomagającym branży budowlanej budować nową, bardziej zrównoważoną przyszłość. Pomaga ograniczać emisję CO2 i wykorzystanie zasobów kopalnych, aby w praktyce osiągnąć cele klimatyczne i trwałą przewagę konkurencyjną. Zastosowanie nowatorskiego Geoprime® w miejsce cementu stwarza olbrzymie możliwości redukcji emisji CO2 w wielu branżach, zależnych dotychczas od cementu. Mała architektura, budownictwo mieszkalne i przemysłowe, przemysł wydobywczy, a zwłaszcza kopalnie, to główny konsument cementu, więc spodziewane oszczędności mogą mieć wymiar naprawdę spektakularny.
Zastosowanie nowatorskiego materiału Geoprime® w miejsce cementu stwarza olbrzymie możliwości redukcji emisji CO2
Kolejny i nie mniej ważny aspekt technologii Geoprime®, to zagospodarowanie odpadów z różnych gałęzi przemysłu jak hutnictwo, energetyka i górnictwo, a zwłaszcza popiół lotny i żużel wielkopiecowy. Przy obecnym poziomie produkcji betonu całkowite zastąpienie cementu materiałami ubocznymi wymagałoby zużycia czterech miliardów ton materiałów ubocznych rocznie. Takich ilości obecnie nie ma na rynku, zachodzi więc potrzeba zidentyfikowania i wykorzystania nowych materiałów ubocznych, które mogą zastąpić cement w betonie, pozwalając całej Ziemi złapać nieco więcej powietrza. Lista producentów Geoprime® na licencji firmy Betolar stale rośnie, jest więc nadzieja, że ekologiczny cement zawita także i do nas.
Materiał budowlany nowej generacji Geoprime®