Ekologiczne powłoki barierowe CelluloTech

Wynaleziony przez Chińczyków papier znacznie przyczynił się do rozwoju i utrwalenia dorobku naszej cywilizacji, a teraz ma szansę pomóc nam ją zachować. Jego cyrkularny charakter, oferowany przez naturę i wspierany przez nowoczesną technologię, pozwala traktować papier jako ekologiczne super bio tworzywo, które pomoże nam na dobre pożegnać się z plastikiem w wielu obszarach naszego życia.

Zrównoważone materiały dla przemysłu opakowaniowego

Zrównoważone materiały dla przemysłu opakowaniowego

Zrównoważone materiały dla przemysłu opakowaniowego. Photo credit: Prithivi Rajan

CelluloTech to wiodąca firma kanadyjska zajmująca się nauką o materiałach, której misją jest uwolnienie pełnego potencjału celulozy w celu zastąpienia miliardów ton niezrównoważonych i szkodliwych dla środowiska materiałów. Dzięki najnowocześniejszym badaniom i rozwojowi technologii CelluloTech tworzy nowe, zrównoważone materiały i produkty dla wielu gałęzi przemysłu, zamieniając celulozę i papier w zielone złoto XXI wieku. W przemyśle papierniczym proces powlekania papieru wykorzystywany jest do różnych celów dekoracyjnych i funkcjonalnych w wielu obszarach zastosowań, od produktów rolno-spożywczych po produkty medyczne. Większość procesów powlekania opiera się na rozpuszczalnikach i tworzywach sztucznych, co prowadzi do emisji lotnych związków organicznych. Do produkcji papierów i tektur o dobrych właściwościach barierowych przy zachowaniu rygorystycznych kryteriów zrównoważonego rozwoju potrzebne są nowe, ekologiczne rozwiązania technologiczne.

Nano-powłoki barierowe CelluloTech

Nano-powłoki barierowe CelluloTech

Chromatogeneza lub inaczej chromatografting to przełomowy proces zielonej chemii, który papierom i tekturom nadaje hydrofobowość, czyli zdolność odpychania wody. Jest to bezrozpuszczalnikowa, ultraszybka technologia, którą można zastosować na liniach produkcyjnych typu „roll-to-roll”, a także na obiektach trójwymiarowych, takich jak formowana masa celulozowa. Proces CelluloTech wykazuje duży potencjał rozwojowy w wielu zastosowaniach, jak produkcja zrównoważonych opakowań w przemyśle rolno-spożywczym, ale także uszlachetnianie tekstyliów, wyrobów medycznych czy folii technicznych.

Chromatogeneza w technologii opracowanej przez CelluloTech pozwala pokrywać papier i celulozę ultracienką warstwą o grubości jednego nanometra składnikami pozyskanymi z biomasy, które w stanie gazowym wnikają w najdrobniejsze pory pokrywanego materiału, tworząc silną barierę dla wody, tłuszczu lub gazu. Opatentowany proces skraca czas obróbki do zaledwie 0,1 sekundy i można go stosować do podłoży płaskich i 3D na typowych maszynach, po nieskomplikowanej adaptacji. W przeciwieństwie do lakierowania nie dodajemy produktowi nowej warstwy materiału. Na metr kwadratowy potrzeba zaledwie kilku miligramów odczynnika, co pozwala zachować możliwość recyklingu podłoża wyjściowego. Obróbka w stanie gazowym gwarantuje efekt pozbawiony dziur i efektu kapilarności, pokryta i zabezpieczona zostaje cała powierzchnia właściwa, co nadaje materiałowi wyjątkową trwałość i funkcjonalność.

Statystyki wydobycia i produkcji, zbierane z wielu różnych dziedzin i branż gospodarki światowej nie pozostawiają złudzeń, mniej niż 20% produktów ma charakter odnawialny, a obieg zamknięty dotyczy jedynie 7%. Wyczerpanie zasobów, zanieczyszczenie i zmiany klimatyczne zmuszają nas do poszukiwania alternatyw na dużą skalę. Z drugiej strony nasza planeta produkuje rocznie ponad 150 miliardów ton celulozy, która jest najobficiej występującym związkiem organicznym na Ziemi, błonnikiem, paliwem i jednocześnie pożywieniem. Wiemy jak ją pozyskiwać, przekształcać i poddawać recyklingowi na bardzo dużą skalę.

hydrofobowe powłoki barierowe Cellulotech

Hydrofobowe powłoki barierowe Cellulotech

CelluloTech podjął wyzwanie, aby celulozę uczynić kluczowym materiałem dla gospodarki, zwłaszcza branży opakowań. Poprzez nadanie jej cennych właściwości można niskim kosztem zastąpić miliardy ton niezrównoważonych i szkodliwych materiałów, zalegających na wysypiskach lub zasilających spalarnie śmieci. Niesamowite właściwości mechaniczne, wszechstronność, dostępność na dużą skalę i niski koszt powłoki barierowej  (1 kg = 5$ - wystarcza na 10.000 - 50.000 m2 podkładu) mogą sprawić, że będzie to materiał transformacyjny, który zapewni zrównoważenie całej światowej gospodarki. Technologia opracowana przez CelluloTech może znaleźć znacznie szersze zastosowanie w gospodarce, poważnie redukując wykorzystanie tworzyw sztucznych, jako materiału uszlachetniającego i zabezpieczającego przed szkodliwymi wpływami wody, tłuszczu czy tlenu, za to całkowicie ekologicznego i bezpiecznego dla zdrowia.

nanopowłoki hydrofobowe z biomasy

Nano-powłoki hydrofobowe z biomasy Cellulotech

  • Opakowania z tektury falistej - zabezpieczenie przed wilgocią i przemakaniem
  • Opakowania papierowe do żywności - zamiast parafiny i plastiku
  • Etykiety samoprzylepne - zastąpienie powłoki z silikonu
  • Opakowania jednorazowe z papieru - powłoki barierowe
  • Opakowania jednorazowe z celulozy - powłoki barierowe
  • Konstrukcje papierowe - zabezpieczenie przed wilgocią
  • Membrany filtracyjne do wody
  • Papiery pochłaniające oleje z wody morskiej
  • Maski filtracyjne w ochronie zdrowia
  • Powłoki barierowe do tkanin bawełnianych
  • Opakowania i etykiety ogrodnicze

Organiczne nano-powłoki hydrofobowe z biomasy

Organiczne nano-powłoki hydrofobowe z biomasy.

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas