Ekologiczne materiały budowlane BC Materials
Budownictwo jest jedną z najbardziej materiałochłonnych i emisyjnych gałęzi przemysłu na świecie. Zarówno w produkcji materiałów budowlanych jak i wykonawstwie wciąż trudno o ekologiczne rozwiązania, które pomogą branży dołączyć do gospodarki zrównoważonej w najbliższym czasie. Nowe pomysły, choć czasem dobrze znane od dawna, zaczynają budzić nadzieję na zmiany.
Naturalne tynki, zdrowe farby inspirowane naturą
Poza budownictwem drewnianym trudno wskazać na powiew ekologicznych nowości i technologii, mogących zrewolucjonizować branżę budowlaną w zauważalny sposób, tym bardziej nowatorskie koncepcje błyszczą na szarym tle betonu. Cegły z rozbiórki Rebrick wykorzystane ponownie łączą w sobie oszczędność z walorem estetycznym, materiały budowlane z organicznych odpadów ryżowych Ricehouse pokazują potencjał nowych rozwiązań, gdy z kolei beton bez cementu Geoprime® firmy Betolar, to już konkretny materiał budowlany nowej generacji, dający szansę na zrównoważoną przyszłość. Do grona prekursorów zmian w budownictwie dołącza belgijska firma BC Materials, która dzięki wsparciu unijnych funduszy otwiera nam oczy na to, co już istnieje.
Innowacja BC Materials zakorzeniona jest w afrykańskim doświadczeniu architektonicznym, w którym powszechnie wykorzystuje się materiały budowlane na bazie ziemi dostępnej lokalnie - glina, piasek i żwiry, z uwzględnieniem wymogów unijnego prawodawstwa w tym zakresie.
Naturalne materiały budowlane BC Materials. Naturalny tynk wykończeniowy z wapienia połączony z ziemią. Szpital Zahara Children's Centre, Etiopia
Tynk wykończeniowy z wapienia i ziemi. Szpital Zahara Children's Centre, Etiopia
BC Materials przekształca wydobytą ziemię w materiały budowlane, aby pomóc w uruchomieniu budownictwa o obiegu zamkniętym, poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla, ograniczenie ilości odpadów oraz, co równie ważne, stworzenie zdrowego, wysokiej jakości środowiska do pracy i życia. Wielkim problemem budownictwa są ogromne masy ziemi z wykopów, którą trzeba przetransportować do utylizacji, czasem daleko do kopalni, kamieniołomów czy hałd udających wzgórza. Ta nieefektywna działalność polegająca na kopaniu, transporcie i składowaniu powoduje zbędny ruch wywrotek, zanieczyszczenie powietrza, emisję CO2, a także degradację lokalnego środowiska.
W tej sytuacji z rozwiązaniem problemu przychodzi BC Materials, która współpracuje z architektami, firmami budowlanymi i przewoźnikami urobku w celu odzyskiwania i zagospodarowania masy ziemnej z placów budowy. Bez szkodliwych procesów chemicznych firma przetwarza nadwyżki masy ziemi na materiały budowlane, takie jak tynki gliniane i ziemię ubijaną w bloczki, po czym sprzedaje z powodzeniem firmom budowlanym, architektom, wykonawcom i klientom prywatnym. BC Materials wykorzystuje swoje rozległe doświadczenie zdobyte na całym świecie, aby na miejscu tworzyć rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, wykorzystując materiały pochodzenia biologicznego, geograficznego i miejskiego dla konkretnego projektu.
Dzięki BC Materials firmy budowlane redukują emisję CO2 oraz koszty transportu i składowania, właściciele nieruchomości korzystają z alternatywnych rozwiązań lokalnych i neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, a użytkownicy końcowi, mieszkańcy domów, doceniają lepsze parametry akustyczne, korzystają z lepszej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz lepszej izolacji termicznej budynków, bo mają chłodniej latem i cieplej zimą. Oferta BC Materials ma też zbawienny wpływ na środowisko, ponowne wykorzystanie lokalnie wydobytej ziemi przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza transportem, a także zachowania różnorodności biologicznej, ponieważ materiały wtórne powstają na miejscu.
Budownictwo zrównoważone BC Materials. Bio kompozytowy materiał Hempcrete, mieszanka paździerzy konopnych, wapna i piasku o dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych
Kolejnym wartym odnotowania zyskiem jest poprawa efektywności wykorzystania zasobów, gdyż proces produkcji wymaga mniej wody i energii elektrycznej, co skutkuje mniejszą emisją CO2. W porównaniu z klasyczną cegłą wypalaną, wytwarzaną z surowców pierwotnych, redukcja emisji aż do 90% przemawia do wyobraźni. Nie bez znaczenia jest także korzystny wpływ społeczny, ponowne wykorzystanie wydobytej ziemi do produkcji cyrkularnych materiałów budowlanych pomaga wzmocnić lokalne sieci, lokalną gospodarkę i spójność w regionie.
Oferta produkcyjna BC Materials obejmuje trzy segmenty gotowych materiałów budowlanych dostępnych od ręki w zakładzie produkcyjnym w Belgii, choć na życzenie jest w stanie opracować odpowiednią technologię z materiałów dostępnych u klienta w dowolnej lokalizacji.
Tynki i farby gliniane Léém
Zawierają liczne surowce dostępne w regionie Brukseli i całej Belgii. Naturalna mieszanka gliny, piasku i naturalnych włókien, tynków glinianych i farby zapewnia zdrowe, oddychające wykończenie wewnętrznych ścian i sufitów. Można je określić jako naturalne, ponieważ zostały poddane minimalnej obróbce i nie zawierają składników syntetycznych. Wykonane z niezanieczyszczonej, nienaruszonej gleby pochodzącej z terenów miejskich, o szerokiej gamie tekstur i możliwych aspektów wizualnych, w zależności od wybranego koloru, granulacji i techniki wykończenia.
BC Materials akustyczny tynk z mieszanki ziemi, który pochłania dźwięk. Projekt Usquare Feder w Bruksela (Belgia)
Bloczki Léém
Prostokątne materiały budowlane wykonane z wydobytej ziemi, składającej się z gliny, mułów, piasków i żwirów. Głównym spoiwem jest naturalna glinka. Léém proponuje dwa typy rodzin bloków i trzy zaprawy. Bloki formowane (MEB) nie zawierają żadnych dodatków ani stabilizatorów i są najbardziej cyrkularnym asortymentem materiałów budowlanych. Gama bloków sprasowanych (CEB) wykorzystuje 3,85% cementu jako stabilizatora i jest bardziej wodoodporna, akustyczna, ognioodporna i jednocześnie mocniejsza.
Ekologiczne materiały dla budownictwa zrównoważonego BC Materials.
Ubita Ziemia
To starożytna, zrównoważona metoda budowania polegająca na konstruowaniu ścian, podłóg i powierzchni w miejscu lokalizacji budowli. Zbudowane z naturalnej mieszanki ziemi ubitej w szalunku lub formie, wykorzystują lokalne materiały, co oznacza, że mają prawie zerową energię ucieleśnioną (całkowitą energię zużytą do wytworzenia i transportu) i nie powodują powstawania żadnych odpadów. Technika ta polega na ubijaniu stemplem mieszanki ziemi warstwa po warstwie w celu uzyskania pożądanej struktury.