Ekologiczne etykiety RFID PulpaTronics
Odśmiecanie świata to ambitne zadanie warte każdego wysiłku, ale upraszczanie i tak już całkiem prostych produktów to prawdziwa sztuka, dostępna tylko nielicznym. Podglądanie i naśladowanie natury podsuwa najlepsze rozwiązania dla nas i samej natury.
Papier, laser i to wszystko
Etykiety RFID z papieru z nadrukiem laserowym
Grupa absolwentów projektowania z londyńskiego Royal College of Art pod szyldem swojego start-upu PulpaTronics, wymyśliła i opracowała sposób na produkcję tagów RFID całkowicie z papieru, bez żadnych metalowych lub silikonowych elementów, aby ograniczyć ilość odpadów z elektroniki jednorazowego użytku. Z etykietami czy tagami RFID stykamy się często podczas zakupów, czasem nie zdając sobie sprawy z pożytecznej roboty, jaką wykonują. Zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, inwentaryzacja produktów czy zakupy samoobsługowe bez skanowania czegokolwiek, jak i wiele innych, to wszystko zawdzięczamy prostym i niezwykle przydatnym tagom RFID, o których jako klienci nie musimy mieć pojęcia.
Ekologiczne etykiety RFID PulpaTronics
Choć niezwykle przydatne tagi RFID wyglądają jak z papieru, to jednak wewnątrz zawierają nieco miedzianych ścieżek i mikroprocesor z anteną, a całość na naklejce znika przed naszym wzrokiem wewnątrz papierowej zawieszki. To sprawia, że tagi RFID nie mogą być skierowane do strumienia odpadów papierowych do recyklingu i niestety kończą jako odpad na wysypisku. Przy produkcji około 18 miliardów sztuk rocznie, góra odpadów trudnych do utylizacji i niezbyt przyjaznych środowisku musi martwić i skłania do konstruktywnego myślenia.
Etykiety RFID można łatwo poddać recyklingowi razem z odpadami domowymi
Przełomowe rozwiązanie, upraszczające do maksimum budowę tagów RFID wyszło z PulpaTronics, które do budowy etykiet używa wyłącznie papieru i lasera. Światło lasera zwęglając włókna celulozy tworzy wszystkie niezbędne ścieżki i obwody pamięci bezpośrednio na powierzchni papieru, nie uszkadzając jego struktury. Obwód elektryczny oparty na węglu jest tym, co natura lubi najbardziej, a tagi PulpaTronics można poddać recyklingowi wraz z odpadami domowymi tak samo łatwo, jak kawałek papieru zapisany ołówkiem. Prościej chyba się nie da, a PulpaTronics szacuje, że jego tagi zmniejszą emisję dwutlenku węgla o 70 procent w porównaniu ze standardowymi tagami RFID, jednocześnie obniżając o połowę cenę dla firm. Jest więc i eko i tanio, o co dotychczas nie było łatwo w rozwiązaniach w pełni ekologicznych.
Wykorzystanie nadruku laserowego eliminuje potrzebę stosowania metalowych komponentów, upraszcza produkcję, obniża koszty i zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 70 procent w porównaniu ze standardowymi tagami RFID
Oprócz obwodów papierowych PulpaTronics zastosowało również inną z eksperymentalnych technologii, aby pozbyć się mikroprocesora RFID, który odpowiada za przechowywanie danych o przedmiocie, które są następnie przekazywane do czytnika za pośrednictwem anteny. Bezprocesorowy tag PulpaTronics wykorzystuje geometryczny wzór samego obwodu do przekazywania informacji, na przykład labiryntowy wzór koncentrycznych okręgów.
Ten mechanizm jest podobny do kodów kreskowych i kodów QR w tym sensie, że informacje są kodowane geometrycznie, ale nie muszą być skanowane wizualnieBarna Soma Biro
Co-Founder & CTO
PulpaTronics diametralnie zmienia technologię RFID dzięki przełomowym, bezmetalowym i bezchipowym tagom, zaprojektowanym w celu ochrony zasobów naturalnych. Wykorzystując nadruk laserowy eliminuje potrzebę stosowania metalowych komponentów, upraszcza produkcję, obniża koszty i wpływ na środowisko, a także znacznie obniża emisję CO2. Jak na jedną etykietę całkiem nieźle, a w planach PulpaTronics kolejne uproszczone rozwiązania, oparte o papier i laser, a firma otwarta jest na wszystkie pomysły z zewnątrz.
Papierowy znacznik RFID firmy PulpaTronics nie zawiera ani metalu, ani silikonu.