Ekologiczna rewolucja w przemyśle tekstylnym SONOVIA

Nie sposób poważnie myśleć o przyszłości bez podejmowania trudnych decyzji i zmian zachowań degradujących środowisko, tu i teraz. Niekwestionowany truciciel, przemysł tekstylny, jest odpowiedzialny za 20% światowego zanieczyszczenia wody, zużywając corocznie 5 bilionów litrów ma sporo na sumieniu. Każda próba odwrócenia, tych niekorzystnych relacji da się przeliczyć na czystą wodę, a problemy z jej dostępnością dopiero przed nami.

Zrównoważone metody barwienia tkanin bezpieczne dla środowiska

Ekologiczna rewolucja w przemyśle tekstylnym SONOVIA

Rewolucja w przemyśle tekstylnym, ultradźwiękowa obróbka tkanin marki SONOVIA. Photo Credit: Bozhin Karaivanov

Europa coraz lepiej radzi sobie z wysoce zanieczyszczającym środowisko przemysłem modowym, w ciągu kilku lat każda sztuka odzieży importowanej do Europy będzie wymagała cyfrowego dowodu tożsamości, stwierdzającego ślad węglowy i wodny, obecność niebezpiecznych substancji chemicznych oraz materiały użyte do produkcji. To początek budowania świadomości nabywców i odpowiedzialności producentów, prawo wyboru mniej szkodliwych ekologicznie produktów i promocja proekologicznych rozwiązań, działając w synergii dają szansę na powstrzymanie degradacji i odbudowę środowiska naturalnego. Wprowadzi to przejrzystość i zrewolucjonizuje przemysł tekstylny – powiedział Axel Pieper, właściciel firmy Brückner Textile Technologies, która dostarcza jedną czwartą maszyn do wykańczania tkanin na świecie.

Ekologiczna rewolucja w przemyśle tekstylnym SONOVIA

Firma Brückner Textile Technologies dostarcza jedną czwartą maszyn do wykańczania tkanin na świecie

Wykańczanie tkanin, a zwłaszcza ostatni etap ich produkcji, polegający na barwieniu i/lub powlekaniu substancjami antybakteryjnymi, odpornymi na zapachy, wodoodpornymi, blokującymi promieniowanie UV czy innymi substancjami uszlachetniającymi, jest najbardziej zanieczyszczającym etapem produkcji. W tym zakresie przemysł tekstylny ma na prawdę wiele do poprawienia. Izraelska firma Sonovia opracowała technologię, która wykorzystując unikatowe zjawisko zwane kawitacją ultradźwiękową, pozwala fizycznie wprowadzić do przędzy barwniki i substancje modyfikujące, radykalnie zmniejszając zużycie wody, chemikaliów i wydatków na energię.

Tkanina poddana ultradźwiękowej obróbce Sonovia jest bardziej ekologiczna, ponieważ lepiej wytrzymuje wielokrotne pranie bez utraty właściwości, co przedłuża eksploatację odzieży i dodatkowo zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, powodowane przez wyrzucane tekstylia. Technologia Sonovia przyczynia się do zrównoważonego rozwoju poprzez znaczne zmniejszenie zużycia wody i energii oraz uzależnienia od środków chemicznych w produkcji tekstyliów. Rozwiązania Sonovia wykorzystują w 100% nietoksyczne chemikalia i znacznie zmniejszają ogromną ilość zanieczyszczeń wody powodowanych przez przemysł, co z uwagi na stale rosnącą produkcję tkanin, daje w perspektywie olbrzymie oszczędności dla środowiska.

Ekologiczna rewolucja w przemyśle tekstylnym SONOVIA

Sonovia identyfikuje wymagania branży zapewniając zrównoważone, opłacalne i wydajne rozwiązania. Photo Credit: Hermes Rivera

Jedna z głównych marek maszyn tekstylnych w Niemczech Brückner Textile Technologies stawia na izraelską technologię, aby zapewnić ekologiczność swoich procesów i podnieść konkurencyjność oferty, wykorzystując fale dźwiękowe do nadawania tkaninom pożądanych właściwości bez zanieczyszczania materiałów i środowiska. Technologia Sonovia oszczędza czas i zasoby oraz łatwo integruje się z istniejącymi liniami produkcyjnymi i typami włókien, zapewniając szybkie i płynne przejście oraz szybki zwrot z inwestycji. Pierwsza wspólnie opracowana przez obie firmy maszyna SonoFix® została niedawno zainstalowana w Delta Galil Industries w Galilei do produkcji bielizny i odzieży sportowej dla takich marek jak - Tommy Hilfiger, Calvin Klein i Adidas.

Ekologiczna rewolucja w przemyśle tekstylnym SONOVIA

Ekologiczna rewolucja w przemyśle tekstylnym SONOVIA

Ostatnio Sonovia podpisała umowę z francuskim gigantem modowym Kering na włączenie technologii barwienia przędzy Sonovia do linii produkcyjnej dżinsów dla głównych marek luksusowych w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent. Rynek barwników indygo dla przemysłu dżinsowego szacuje się na 1,5 miliarda dolarów rocznie. Jednak tradycyjne procesy barwienia przędzy w kolorze indygo wymagają średnio 60 000 litrów wody na jeden proces i opierają się na zanieczyszczających substancjach chemicznych, takich jak podsiarczyn. Bezchemiczna technologia ultradźwiękowego barwienia przędzy w kolorze indygo firmy Sonovia D(y)ENIM zmniejsza zużycie wody w procesie barwienia nawet o 85% i jest w 100% wolna od podsiarczynu.

Ekologiczna rewolucja w przemyśle tekstylnym SONOVIA

Bezchemiczna technologia ultradźwiękowego barwienia przędzy w kolorze indygo firmy Sonovia D(y)ENIM zmniejsza zużycie wody w procesie barwienia nawet o 85% i jest w 100% wolna od podsiarczynu

Z technologii Sonovia korzysta również firma PureDenim z siedzibą we Włoszech, producent luksusowego dżinsu dla ekskluzywnych marek - Gucci, Balenciaga i Yves Saint Laurent. PureDenim stoi na czele zmian w branży dżinsowej i nawiązał współpracę z firmą Sonovia w celu wdrożenia pilotażowego programu przemysłowego technologii SonoIndigo® i D(y)ENIM®, wprowadzonych na rynek pod koniec 2023 roku. Jak widać rynek odzieży szybko wyłapuje i wprowadza wszystkie nowości, zarówno te od kreatorów mody, jak i te od technologów, ku zadowoleniu coraz bardziej eko świadomych odbiorców, bo cóż nam po modzie gdy Ziemia wysycha.

 

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas