Biowęgiel Made of Air pomaga w odwracaniu zmian klimatycznych
Sekwestracja dwutlenku węgla, czyli jego wychwytywanie zanim trafi on do atmosfery i zepsuje klimat na dobre, nie jest procesem szczególnie medialnym, ale zyskujemy na jego działaniu. Samo ograniczanie emisji CO2 nie usunie tego co już się stało i nadal dzieje na naszych oczach. Globalne ocieplenie jest widocznym sygnałem, że Ziemia się "dusi" i należy coś z tym faktem pilnie zrobić.
Niskoemisyjne tworzywo z odpadów leśnych i rolniczych
Metoda sekwestracji dwutlenku na bazie pirolizy niemieckiej firmy Made of Air
Życiu i działalności człowieka nieuchronnie towarzyszy emisja CO2, do niedawna doskonale radziła sobie z tym faktem natura, niestety permanentnie przekraczane limity i odczuwalne zmiany klimatyczne uzmysłowiły nam, że tak dalej być nie może. Nowatorskie próby wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery są krokiem w dobrym kierunku, gdyż samo oszczędzanie na emisji, czy handel zezwoleniami nie zmienia faktu, że Ziemia ma już dość i pora po sobie posprzątać.
Berlińska firma Made of Air korzystając z pirolizy przekształca odpady leśne i rolnicze w biowęgiel, który połączony ze spoiwem z trzciny cukrowej, tworzy materiał, dający się formować jak zwykły termoplast
Ciekawe i bardzo skuteczne metody sekwestracji dwutlenku węgla, jak Direct Air Capture czy Carbolysis, dają trwałe i obiecujące efekty, ale są nienamacalne dla zwykłego obywatela, nie działają na wyobraźnię, bo nie można ich dotknąć. Odmienną, choć równie skuteczną metodę proponuje berlińska firma Made of Air, która korzystając z pirolizy przekształca odpady leśne i rolnicze w biowęgiel, który połączony ze spoiwem z trzciny cukrowej, tworzy materiał, dający się formować jak zwykły termoplast. Krótko mówiąc, Made of Air zamienia szkodliwy dwutlenek węgla w użyteczny i nieszkodliwy materiał budowlany!
Pięć sektorów zastosowanie biowęgla firmy Made of Air - elewacje budynków, meble, wnętrza, infrastruktura komunikacyjna i miejska
Ten materiał podobny do węgla drzewnego jest prawie czystym węglem i powstaje w zastrzeżonym procesie przetwarzania w połączeniu z biotworzywami, celem utworzenia granulek przypominających granulat typowego tworzywa. Granulki można przetwarzać w tradycyjnych procesach formowania tworzyw sztucznych, jak formowanie wtryskowe i można przetwarzać przy użyciu tych samych maszyn, jak zwykłe tworzywa sztuczne.
Firma Made of Air identyfikuje pięć sektorów, w których można zastosować jej bioplastik - elewacje budynków, meble, wnętrza, infrastruktura komunikacyjna i miejska. Niedawno materiał ten został wykorzystany do stworzenia pary okularów przeciwsłonecznych w limitowanej edycji we współpracy z H&M. Firma prowadzi także rozmowy z amerykańskim producentem mebli w celu stworzenia „niskoemisyjnego krzesła”, jak również z producentami samochodów na temat tworzenia ekologicznych części samochodowych o ujemnej emisji dwutlenku węgla.
Ostatnio tworzywo termoplastyczne Made of Air wykorzystano po raz pierwszy w elewacji budynku, salon Audi w Monachium, który został pokryty sześciokątnymi panelami o nazwie HexChar, wiążąc na stałe przeszło 14 ton węgla. W ciągu najbliższego roku firma Made of Air planuje 100-krotnie zwiększyć swoje moce produkcyjne, aby co roku pochłaniać 2000 ton CO2e. Nowe tworzywo nadaje się do recyklingu i składa się w 90% z czystego węgla, co pozwala na magazynowanie około dwóch ton ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2e) na każdą tonę masy.
Okulary przeciwsłoneczne marki H&M na bazie biowęgla Made of Air
Biorąc pod uwagę, że materiał magazynuje więcej CO2 z atmosfery, niż emituje w ciągu swojego cyklu życia, Made of Air jest materiałem bezemisyjnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Firma ma nadzieję, że do 2050 r. w materiale zwanym Made of Air będzie można składować do gigatony CO2 rocznie, a pomoc w odwróceniu zmian klimatycznych nie będzie wyłącznie hasłem promocyjnym, ale realnym i wymiernym wkładem w naprawę naszego poważnie schorowanego klimatu.
Ten genialny materiał jest pomysłem Allison Dring i Daniela Schwaaga, którzy przenieśli siedzibę firmy z Londynu do Berlina w 2009 roku, by jako Made of Air | Carbon-negative materials rozwijać wynalazek ekologicznych elementów budowlanych o ujemnej emisji dwutlenku węgla. Jeśli jeszcze nie słyszeliście zbyt wiele o Made of Air, to można mieć pewność, że w najbliższej przyszłości będzie o nim głośno, a zasobów CO2 w atmosferze wystarczy na wszystkie nowatorskie pomysły jego skutecznej utylizacji.
Made of Air zamienia szkodliwy dwutlenek węgla w użyteczny i nieszkodliwy materiał budowlany. Fasada budynku salonu Audi w Monachium