Biomasa z wodorostów pomysłem na EKO sukces!
Holenderski zespół badawczy BlueBlocks reprezentuje naukowców skupionych wokół gorącego tematu, jakim jest zapobieganie szeroko pojętemu marnotrawstwu. Zamiast dopasowywać się do ekonomii niedoboru BlueBlocks kieruje się niebieską ekonomią obfitości i współpracy. Dlatego też dzielenie się wiedzą w zakresie przekształcania niewykorzystanych odpadów roślinnej materii morskiej w pełni wartościowe materiały, jest ważnym elementem strategii firmy.
Seaweed Web podbija świat
Biomasa z wodorostów BlueBlocks
Firma BlueBlocks założona przez Marjanne Cuypers, badaczkę i biodesignerkę z Holandii, która skupia się na projektowaniu systemów zero waste m.in. na bazie wodorostów morskich jako przyszłego źródła nie tylko zdrowej żywności, również bioplastiku i płyt dekoracyjnych z włókien pozostałych po procesach ekstrakcji, rzuca całkiem nowe światło na możliwości wykorzystania biomateriałów z odzysku i zwiększenia skali ich produkcji oraz zastosowania.
Przykładem jest szybko rosnąca biomasa morska, która cieszy się ostatnio coraz większym zainteresowaniem, jako zdrowe i przyjazne dla planety źródło pożywienia. Tu nasuwa się pytanie - co jeśli zaczniemy hodować wodorosty na dużą skalę w celach spożywczych? Ile realnie możemy pozyskać, jak waloryzować ich nadwyżki i pozostałości, wykorzystując na przykład do produkcji bioplastiku?
W tym celu do badań wykorzystano różne gatunki makro wodorostów, jako podstawę do produkcji bioplastików. Materia roślinna, która pozostaje po procesach ekstrakcji białek spożywczych, jest wykorzystywana do opracowywania innych cennych materiałów włóknistych z wodorostów.
Projekt Maasplaat ma na celu sensowne wykorzystanie włókien pozostałych po ekstrakcji cennych białek wodorostów do produkcji płyt pilśniowych. Proces został zaprojektowany tak, aby płyty mogły być wytwarzane bez użycia szkodliwych klejów chemicznych. Zamiast tego wykorzystuje silne naturalne właściwości wiążące samych wodorostów, rezultatem jest właśnie nowy materiał Maasplaat - w 100% naturalny, nadający się do kompostowania i wolny od chemikaliów materiał płytowy, który można wykorzystać w projektowaniu wnętrz, mebli i paneli akustycznych.
Projekt Maasplaat, płyty pilśniowe z wodorostów BlueBlocks
Cennym zródłem dla gospodarki cyrkularnej jest również materiał z odzysku drewna morskiego i brązowych wodorostów, który stał się bazą do produkcji płyt pilśniowych - SeaWood Materials - to w 100% naturalny, kompostowalny i wolny od chemikaliów materiał płytowy, który może być używany jako materiał budowlany, do produktów wyposażenia wnętrz i akustycznych paneli ściennych. W ten sposób można nie tylko zminimalizować emisję CO2, ale pójść o krok dalej usuwając już istniejący z atmosfery.
SeaWood Materials, płyty pilśniowe z wodorostów BlueBlocks
Eko panele akustyczne z wodorostów BlueBlocks
Zarówno Maasplaat jak SeaWood będą dostępne w produkcji w 2024 roku, jeśli wpadnie Wam do głowy pomysł na niestandardowe wykorzystanie, BlueBlocks jest otwarte na współpracę :)