Agrowoltaiczne szklarnie Insolagrin

Zmiany klimatyczne negatywnie wpływają na produkcję roślinną, pogarszając warunki uprawy, jak temperatura czy opady, co wpływa na plony, ich jakość i termin zbiorów. Ekstremalne zjawiska pogodowe nie ułatwiają rolnikom pracy, a nam nieustannie podnoszą ceny. Zahamowanie niekorzystnych zmian to proces na lata, ale stosując nowoczesną technologię, pozytywne efekty możemy zobaczyć już teraz.

Nowoczesna fotowoltaika dla rolnictwa

Agrowoltaiczne szklarnie Insolagrin

Agrowoltaiczne szklarnie Insolagrin szwjacarskiej firmy Insolight

Trudne wyzwania stojące przed współczesnym rolnictwem przekraczają możliwości jednostek, wymagają nowoczesnej wiedzy, współpracy i technologii, gdy dotychczasowe metody nie przynoszą nadziei na szybką poprawę, pora wprowadzić zmiany. Szwajcarska firma Insolight specjalizująca się w agrowoltaice, od 2015 roku doskonali technologię wspierającą rolników, którzy boleśnie odczuwają skutki kryzysu klimatycznego, o czym przekonujemy się robiąc zakupy.

Agrowoltaiczne szklarnie Insolagrin

Nowoczesna fotowoltaika dla rolnictwa Insolagrin

Po latach doświadczeń Insolight wprowadza do swojej oferty – insolagrin, nowatorskie rozwiązanie agrowoltaiczne, opracowane przez doświadczony zespół inżynierów i agronomów, rewolucjonizujące uprawy szklarniowe. W koncepcji insolagrin, dotychczasowe tunele foliowe, zastępują półprzezroczyste moduły słoneczne, połączone z czujnikami i inteligentnym systemem sterowania. Pozwala to na produkcję energii słonecznej i ochronę upraw, umożliwiając podwójne wykorzystanie gruntów. 

Insolagrin jest więc czymś więcej niż tylko instalacją fotowoltaiczną, to całkiem nowe narzędzie dla rolników, pozwalające na zoptymalizowaną kontrolę nasłonecznienia, wilgotności i wzrostu upraw w zależności od pór roku i zmian klimatycznych. Wytwarzając energię odnawialną na potrzeby własne, insolagrin zmniejsza ślad węglowy swojej działalności. Rozwiązanie insolagrin opiera się na inteligentnej integracji i współpracy komponentów sprzętowych i programowych.

Agrowoltaiczne szklarnie Insolagrin

Zgodnie z deklaracją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa maksymalna kwota dopłaty do instalacji fotowoltaicznej wyniesie 150 tys. zł

Agrowoltaiczne szklarnie Insolagrin

Założona w 2015 roku w Lozannie (Szwajcaria) firma Insolight wprowadziła wydajny, półprzezroczysty moduł słoneczny nowej generacji - insolagrin, umożliwiając rolnikom ochronę upraw przy jednoczesnym wytwarzaniu energii słonecznej i pomaganie w budowaniu odporności na zmiany klimatyczne

Półprzezroczyste elastyczne moduły fotowoltaiczne z dwustronnymi ogniwami słonecznymi opracowane przez Insolight, wytwarzają energię słoneczną, chroniąc jednocześnie uprawy przed nadmiernym nagrzaniem. Czujniki w sposób ciągły mierzą warunki klimatyczne i przekazują informacje do systemu kontroli i sterowania. W razie potrzeby rozwija się dodatkowa warstwa zacieniająca, aby zapewnić  cień i zwiększyć produkcję energii elektrycznej. Każdy z elementów systemu może być sterowany ręcznie przez użytkownika lub centralnie poprzez interfejs internetowy.

Korzyści z rozwiązania agrowoltaicznego insolagrin:

  • Kontrola transmisji światła
    Warstwa optyczna z siatki tłumiącej jest sterowana w sposób ciągły, aby dostarczać uprawom precyzyjne ilości światła, ograniczając naświetlenie nawet do 15%
  • Ochrona upraw
    Uprawy są w pełni chronione przed deszczem, śniegiem i gradem. Wodę deszczową można zbierać rynnami do nawadniania
  • Zarządzanie wilgotnością
    Otwory wentylacyjne w konstrukcji umożliwiają skuteczne przewietrzanie w celu uzyskania optymalnych warunków temperatury i wilgotności.
  • Ochrona przed mrozem
    W sytuacjach awaryjnych uruchamiany jest tryb nocny chroniący przed mrozem. Warstwa optyczna rozwija się automatycznie w nocy, aby utrzymać ciepło upraw i chronić je przed przymrozkami.
  • Zredukowane zużycie wody
    Warstwa optyczna zacienia rośliny, aby zapewnić im chłód podczas fal upałów i zmniejszyć tym samym zapotrzebowanie roślin na wodę.

Projekt - dynamiczne rozwiązanie agrowoltaiczne insolagrin - otrzymał dofinansowanie z programu badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont 2020” i jest aktywnie rozwijany również poza Szwajcarią. Szklarnie w systemie insolagrin spotkamy we Włoszech, Niemczech czy Holandii, kolej na Polskę, bo czas ucieka i robi się coraz cieplej.

Agrowoltaiczne szklarnie Insolagrin

Insolagrin – nowoczesne narzędzie agronomiczne do ochrony upraw i jednoczesnego wytwarzania energii słonecznej.

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas