Zrównoważone opakowania MadeRight
Plastik coraz bardziej zanieczyszcza i zatruwa środowisko naturalne, to fakt. Jest bezsprzecznie jednym z głównych problemów, przed którymi stoi współczesna ludzkość, zasłużenie pokutująca za egoistyczne i krótkowzroczne wygodnictwo. Teraz już wiemy, że plastik nie sprawdził się jako jednorazowy materiał opakowaniowy, ponieważ nie jest jednorazowy i coś z tym paskudnym faktem musimy zrobić.
Bioplastik z odpadów organicznych
Szybko rosnące na odpadach organicznych grzyby dostępne są przez cały rok w każdym klimacie. Photo Credit: Mason Unrau
Tworzywa sztuczne wciąż charakteryzują się wyjątkowo niskim współczynnikiem recyklingu, co powoduje ich wysoką trwałość w środowisku i obecność w ciałach organizmów żywych na lądzie, morzu i w powietrzu. Około 40% masy plastiku produkowanego na całym świecie wykorzystuje się do produkcji opakowań, to około 400 milionów ton, z czego większość zostaje wyrzucona w ciągu kilku chwil od momentu użycia. Z tej masy zaledwie 9% jest poddawane recyklingowi, a reszta jak łatwo się domyślić, trafia na wysypiska śmieci, do spalarni, przedostaje się do gleby i powietrza. W rezultacie mikroplastik można znaleźć w tkankach każdego żywego organizmu na Ziemi, co nie napawa optymizmem, a badania wykazują, że przeciętny człowiek spożywa tygodniowo aż 5 gramów mikroplastiku, czyli dokładnie tyle, ile waży karta płatnicza!
Bioplastik z odpadów organicznych MadeRight
Chociaż recykling potrafi w pewnym stopniu rozprawić się z problemem plastikowych opakowań, to jednak tworzywo nadal uparcie pozostaje tworzywem i problem zdaje się nie mieć końca. Jakby tego było mało, dodatki poprawiające właściwości opakowań z tworzywa utrudniają jednocześnie bezproblemowe i nieszkodliwe dla środowiska przetwarzanie i odzysk. W poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań izraelski start-up MadeRight założony przez Yotama Davida i Rotema Cahanovitca w 2022 roku, hoduje grzyby na przemysłowych odpadach organicznych, przekształcając dotychczas bezużyteczne i trudne do przetworzenia strumienie odpadów w cenne biomateriały, zastępujące tradycyjny plastik, który można stosować w istniejących maszynach.
Badania wykazały, że przeciętny człowiek spożywa tygodniowo 5 gramów mikroplastiku, czyli dokładnie tyle, ile waży jedna karta płatnicza. Photo Credit: Nick Fewings
Grzyby to najnowocześniejsze biotechnologiczne fabryki przyszłości, wystarczy tylko umiejętnie zaprząc je do pracy, a pokażą nam swoje możliwości nie tylko w kuchni. Dzięki nim i nowoczesnej biotechnologii MadeRight jest w stanie wytwarzać zrównoważone, nowatorskie biomateriały zdolne zaspokoić potrzeby opakowaniowe każdej branży, zachowując równowagę pomiędzy kosztami produkcji, wydajnością materiałów i potrzebami naszej planety. Szybko rosnące na odpadach organicznych grzyby dostępne są przez cały rok w każdym klimacie, pozwalają rozpocząć lokalną produkcję zrównoważonego bioplastiku w dowolnej skali, minimalizując potrzebę transportu surowców i redukując emisję dwutlenku węgla.
Plastik to jeden z głównych problemów przed którymi stoi współczesna ludzkość. Photo Credit: Volodymyr Hryshchenko
Materiały MadeRight konkurują z konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi i umożliwiają przejście branży na zrównoważone opakowania bez uszczerbku dla rentowności, są bezpieczne dla środowiska i o długim okresie przydatności do użycia. Ogromny potencjał drzemiący w biotechnologii, opartej na niesamowitych i wciąż jeszcze nie do końca odkrytych właściwościach grzybów, pozwala wycofywać z rynku znaczne ilości ropopochodnego plastiku, zastępując go ekologicznymi alternatywami. MadeRight to kolejna firma po Ecovative, której udało się namówić grzyby do konkretnej współpracy, a nas przekonać, że to zdecydowanie coś więcej niż tylko przyjemności kulinarne.
Dzięki grzybom i nowoczesnej biotechnologii MadeRight jest w stanie wytwarzać zrównoważone, nowatorskie biomateriały zdolne zaspokoić potrzeby opakowaniowe każdej branży. Photo Credit: MadeRight