Ekologiczne opakowania termoizolacyjne z ptasich piór PluumoPlus
Planeta staje przed wyzwaniami w skali dotychczas niespotykanej, zmiany klimatyczne i ich skutki widzimy i odczuwamy na własnej skórze, szybko rośnie więc motywacja do podjęcia zdecydowanych kroków zaradczych. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest najlepszym rozwiązaniem, wymaga jednak zmian w naszym sposobie myślenia o odpadach.
Aeropowder w kierunku zrównoważonego rozwoju
Ekologiczne opakowania termoizolacyjne z ptasich piór PluumoPlus
Zanieczyszczone środowisko i zmiany klimatyczne mają podłoże w dotychczasowym modelu gospodarki liniowej, jaki przez lata funkcjonował zgodnie z regułą: wytwarzamy – wykorzystujemy – wyrzucamy. Ta beztroska skończyła się niestety problemami na skalę globalną i znacznymi kosztami dla nas wszystkich, pora przestawić się na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Wszelkie zasoby muszą być utrzymywane w użyciu tak długo, jak to możliwe, a następnie odzyskiwane w procesie regeneracji i recyklingu na koniec każdego okresu użytkowania. Konieczna jest rewolucyjna zmiana w projektowaniu, produkowaniu, eksploatacji i na koniec wycofaniu produktów z obiegu. Prawdziwy system zrównoważony jest dobry nie tylko na dziś, ale także dla przyszłych pokoleń.
W obliczu wyniszczającej zmiany klimatu istnieje pilna potrzeba przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym - Aeropowder
Konieczna zmiana paradygmatu w sposobie myślenia o odpadach zaczyna przynosić zaskakujące efekty. Wielokrotnie nagradzany startup z Londynu Aeropowder tworzy nowatorskie materiały izolacyjne, zastępujące tworzywa sztuczne z nadwyżek i odpadów ptasich piór. Przemysł drobiarski na świecie generuje dziennie ponad 10 000 ton piór uznawanych za odpady, w samej Europie powstają 3 miliony ton nadwyżek piór rocznie, istnieje zatem duży rynek, który można włączyć do gospodarki o obiegu zamkniętym.
W samej Europie co roku powstają 3 miliony ton nadwyżek piór. Potrzebna jest zatem zmiana paradygmatu w sposobie myślenia o odpadach
Od milionów lat optymalizowane przez naturę pióra zyskały szereg unikatowych właściwości, które pozwalają im przewyższać inne rozwiązania, wszyscy dobrze znamy walory izolacyjne kurtek puchowych. Firma Aeropowder opracowała zgłoszony do opatentowania proces tworzenia wysokowydajnych materiałów izolacyjnych z piór z powodzeniem zastępujących dotychczas stosowane materiały izolacyjne na bazie tworzyw sztucznych. Pierwszym produktem Aeropowder jest PluumoPlus, termiczny materiał opakowaniowy zaprojektowany w celu zastąpienia ekspandowanego polistyrenu (EPS), czyli styropianu, stosowanego powszechnie w branży chłodniczej, spożywczej, medycznej czy farmaceutycznej, który potrafi na długo i skutecznie zatruć środowisko naturalne.
Pióra zbudowane są z keratyny, białka odpornego chemicznie i fizycznie. Dzięki swojej mikroskopijnej, pustej w środku strukturze są jednymi z najlżejszych włókien naturalnych, występujących w przyrodzie, są też doskonałym izolatorem termicznym
PluumoPlus jest pionierem w dziedzinie innowacyjnych opakowań termicznych, stając na czele walki z odpadami opakowaniowymi z tworzyw sztucznych i emisją dwutlenku węgla, a wszystko to przy skutecznym wykorzystaniu obfitych materiałów odpadowych. Zewnętrzna powłoka na bazie skrobi zabezpiecza materiał izolacyjny z piór, który na życzenie odbiorcy może przyjąć dowolne kształty. PluumoPlus to nie tylko kolejne rozwiązanie w zakresie opakowań, to także katalizator zmian, którego wpływ odbije się echem nie tylko w branży opakowaniowej, ale także wyznaczy kierunki alternatywnych ścieżek na drodze zrównoważonego rozwoju.
Wraz z pojawieniem się nowej generacji terapii i medycyny wzrasta zapotrzebowanie na logistykę łańcucha chłodniczego. Musimy odejść od opakowań plastikowych. PluumoPlus odpowiada wymaganym właściwościom izolacyjnym spienionego polistyrenu, a jednocześnie jest tworzony z naturalnych nadwyżek materiału.