Ekologiczne opakowania w technologii Watttron
Zrównoważony rozwój nie będzie możliwy bez rewolucji technologicznej w opakowaniach, gdyż to głównie one odpowiadają za zaśmiecanie środowiska i wciąż pozostają dalekie od celu wyznaczonego przez Europejski Zielony Ład. Można mieć pewność, że każda innowacja w tym zakresie skumuluje się po stronie zysków dla nas i planety. Coraz więcej marek podkreśla swoje przywiązanie do ekologii i nie jest to wyłącznie chwyt marketingowy.
Trendy opakowaniowe dla przemysłu
Trendy opakowaniowe dla przemysłu w technologii Watttron. Nowoczesne maszyny do pakowania przepływowego w zakładach FUJI PACKAGING GmbH w Danii
Ekologiczne rozwiązania wpisujące się w założenia rozwoju zrównoważonego, choć kosztowne na etapie wdrażania, coraz chętniej zyskują wsparcie finansowe inwestorów, uciekających od paliw kopalnych i technologii sprzecznych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Niemiecka firma watttron, lider w dziedzinie cyfrowych systemów kontroli temperatury, z powodzeniem zbiera fundusze na wdrażanie i rozwój autorskiej technologii, przenoszącej produkcję opakowań metodą zgrzewania i termoformowania w całkiem nowy wymiar. Watttron, jako spółka wydzielona z Instytutu Technologii Materiałów Naturalnych Politechniki Drezdeńskiej oraz Instytutu Inżynierii Procesowej i Opakowań IVV im. Fraunhofera, już na starcie zyskał podwaliny pod innowacyjną technologię, honorowaną kraju i za granicą nagrodami, jak Sustainability Awards 2021.
Dzięki przełomowej platformie technologicznej, Watttron zapewnia swoim klientom pełne zrozumienie i kontrolę nad procesami termicznymi, aby zapewnić jak najlepszą jakość, zasięg i maksymalną wydajność
Innowacyjność rozwiązania watttron polega na wprowadzeniu pikselizacji powierzchni grzejnej w procesach zgrzewania i termoformowania opakowań, w miejsce dotychczas stosowanych grzałek jednorodnych. Pojedyncze piksele grzewcze, podobnie jak piksele ekranów komputerowych, są sterowane przez system monitorujący ich stan z częstotliwością 100 razy na sekundę, a temperatura i czas grzania mogą być ustawiane dynamicznie dla każdego piksela oddzielnie. Pozwala to na bardzo precyzyjne i dokładne nagrzewanie materiałów w trudnych warunkach przetwarzania dużych ilości opakowań. Innowacyjna technologia watttron gwarantuje oszczędność energii elektrycznej na poziomie 30% i pozwala na znaczną redukcję grubości folii, skraca procesy produkcyjne i ogranicza do minimum wadliwe zgrzewy.
Ekologiczne opakowania elastyczne w technologii Watttron
Nowatorski charakter rozwiązania watttron został doceniony przez ekspertów z branży opakowań i regularnie przyciąga nagrody w prestiżowych konkursach za wydajność, oszczędność energii i zasobów oraz zrównoważone podejście do procesów produkcyjnych. Klienci, którzy wdrożyli rozwiązania watttron już korzystają z wymiernych i etycznych korzyści tej technologii, zyskując przewagę konkurencyjną na wielu płaszczyznach. To ma decydujące znaczenie, bo rynek opakowań elastycznych, zwłaszcza żywności, jest niezwykle konkurencyjny i nie daje marginesu na porażki. Cele zrównoważonego rozwoju wyznaczone przez producentów i właścicieli marek są jasno określone i wymagają radykalnie nowego podejścia, a właśnie takie oferuje watttron.
Logo firmy Watttron na płycie sterującej jednego z urządzeń
Cyfrowa technologia watttron może być stosowana na istniejących maszynach i liniach pakujących, a oferuje niezrównanie większą elastyczność, wydajność, kontrolę i oszczędności. Znajduje zastosowanie w trzech podstawowych metodach przetwarzania opakowań elastycznych:
Cera2seal® Zgrzewanie
To najbardziej wydajna technologia zgrzewania od czasu wynalezienia opakowań. System grzewczy cera2seal® został specjalnie zaprojektowany do procesów precyzyjnego zgrzewania praktycznie dowolnie złożonych kształtów, jak pierścienie o różnych średnicach i szerokościach oraz zgrzewy liniowe o zmiennej szerokości i długości. Czujniki temperatury pozwalają na precyzyjną kontrolę rozkładu temperatury zgrzewu w czasie rzeczywistym.
Cera2heat® Termoformowanie
Najbardziej zrównoważona metoda termoformowania opakowań z folii. Zrównoważony rozwój i wydajność nie są trendami krótkoterminowymi, są przyszłością, a cera2heat® oferuje rozwiązania już teraz i to dla wszystkich sektorów przemysłu. Opatentowany system ogrzewania matrycowego cera2heat® umożliwia heterogeniczne, precyzyjnie określone ogrzewanie kontaktowe powierzchni formowanej próżniowo. Temperaturę każdego piksela można indywidualnie programować, kontrolować i obrazować w czasie rzeczywistym. System grzewczy składa się z modułów 40 x 40 mm. Można je dowolnie układać i łączyć, tworząc osobne obszary. Dzięki modułowej konstrukcji cera2heat® można zainstalować lub zmodernizować w prawie każdej maszynie.
Moulded Pulp - Formowana pulpa
Przyszłość opakowań z formowanej masy celulozowej. Nowa technologia cyfrowego ogrzewania cera2heat® umożliwia laminowanie cienkiej (80–150 µm) warstwy folii z tworzywa sztucznego wewnątrz formowanych opakowań na bazie włókien celulozowych, dla zapewnienia odporności na ciecze i gazy. Laminacja cyfrowa z wykorzystaniem technologii cera2heat® zapewnia stałą grubość folii w całym opakowaniu, gwarantując, że nawet cienka folia stanowi wystarczającą barierę dla gazów, cieczy i tłuszczów. Co ważne, konsumentom łatwo jest oddzielić folię od papieru, rezultatem jest zrównoważone opakowanie, w pełni nadające się do recyklingu, a jednocześnie takie opakowanie zapewnia izolację termiczną gorących napojów, czego nie ma w przypadku standardowych kubków plastikowych. Technologia cera2heat oferuje znacznie więcej korzyści: znacząco skrócony czas nagrzewania w porównaniu do ogrzewania radiacyjnego, równomierne rozłożenie materiału i odpowiednia przyczepność, uproszczona konstrukcja maszyn, oszczędności materiałowe.
W każdym z zastosowań watttron oferuje sterowanie i monitorowanie wspomagane wizualnie. Technologia jest połączona z zaprogramowanym interfejsem obrazu, który zasadniczo obsługuje trzy funkcje:
- sterowanie - obsługuje wizualne programowanie grzejników.
- monitorowanie funkcjonalne - mapowanie bieżącego procesu produkcyjnego i monitorowanie błędów. Zmniejsza to wysiłek związany z instalacją samej maszyny.
- monitorowanie mocy - mierzy bieżące zużycie energii przez system i wykrywa anomalie w procesie produkcyjnym. Tym samym przejmując kontrolę jakości i zastępując kosztowną technologię monitoringu kamerowego.
Zarządzanie procesami watttron wykorzystuje maksymalny potencjał chmury obliczeniowej, pozwalając na zdalne sterowanie pikselami grzewczymi przez serwer WatttrixServer za pomocą łatwego w obsłudze interfejsu użytkownika z poziomu przeglądarki internetowej. System pozwala na przesyłanie danych CAD w celu utworzenia wstępnego profilu grzewczego, symulację procesów zgrzewania i dostosowanie parametrów profili grzewczych do wymagań z natychmiastowym przeniesieniem do procesu produkcyjnego. Wygląda na to, że nieskorzystanie z technologii watttron jest czystym marnotrawstwem.
W każdym z zastosowań watttron oferuje sterowanie i monitorowanie wspomagane wizualnie. Technologia jest połączona z zaprogramowanym interfejsem obrazu.