Biodegradowalne opakowania z wodorostów Notpla
Ponad 50% opakowań z plastiku jest wyrzucanych po jednorazowym użyciu i pewnie każdy z nas mógłby się do tego przyznać. Dlatego cieszą informacje o biodegradowalnych tworzywach z naturalnych składników, które można wyrzucić na kompost bez wyrzutów sumienia, choć zawsze warto czytać oznaczenia, czy na pewno. Tymczasem najnowsze osiągnięcia biotechnologii roztaczają przed nami wizję spełniających się marzeń każdego ekologa - znikających śmieci!
Wodorosty jakich do tej pory nie znaliśmy
Biodegradowalne opakowania z wodorostów Notpla
Marka Notpla, to skrót od „not plastic”, w czym zawiera się tożsamość i strategia marki, jej misja i wartości, jako lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiskowego. Powstała w 2019 roku, więc relatywnie niedawno, a już może pochwalić się prawdziwie przełomowym produktem, tworzywem Notpla na bazie brązowych wodorostów morskich, które ulega naturalnej biodegradacji w ciągu 4-6 tygodni. Bez mikroplastiku i odpadów na wieki, nadaje się do kompostowania w domu i nie zanieczyszcza recyklingu PET po wrzuceniu do pojemnika na odpady plastikowe.
Biodegradowalne opakowania z wodorostów Notpla bez mikroplastiku do kompostowania
Notpla jest wykonana z jednego z najbardziej odnawialnych zasobów natury, brązowych wodorostów, które potrafią bardzo szybko rosnąć nie konkurując z uprawami spożywczymi, nie potrzebują świeżej wody ani nawozów i aktywnie przyczyniają się do odkwaszania oceanów. Z tworzywa Notpla powstają trzy podstawowe produkty - folie, powłoki impregnujące opakowania papierowe oraz sam papier i są obecnie najbardziej zrównoważonym rozwiązaniem w swoich kategoriach. Po eksplozji w branży spożywczej firma Notpla ma ambicję wejść na rynek kosmetyków i mody, co wydaje się naturalnym nokautem plastiku w opakowaniach. Mocną stroną marki Notpla są saszetki Ooho z folii o pojemnościach do 100 ml, w których dostarczane są wszelkie kulinarne dodatki do szybkich dań, jak oliwa, sosy i dressingi do sałatek czy przyprawy, choć również napoje i izotoniki, rozdawane podczas maratonów sportowych. Misja firmy - by opakowania zniknęły - jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Oferta zaawansowanych, całkowicie naturalnych rozwiązań opakowaniowych wykonanych z wodorostów i roślin jest naturalnie biodegradowalna i nadaje się do kompostowania w domu, podobnie jak resztki owoców.
Biodegradowalne opakowania z wodorostów Notpla
Każdy nowy produkt Notpla jest naturalną odpowiedzią na określony problem z tworzywami sztucznymi, zidentyfikowany w wielu branżach, od elektroniki, mody i kosmetyków po żywność. W 100% bez plastiku, wegańskie i naturalnie biodegradowalne, to świetny sposób na rozpoczęcie z firmą Notpla rozmowy o zrównoważonym rozwoju własnej oferty, od zabawnej i wyjątkowej porcji szerokiej gamy płynów, wody, przez izotoniki i soki, po koktajle.
Współzałożyciele Notpla, Rodrigo Garcia Gonzalez i Pierre Paslier, poznali się podczas studiów inżynierii projektowania innowacji w Imperial College London i Royal College of Art. Nauka najwyraźniej sie opłaciła, a założyciele Notpla nie mogą wręcz opędzić się od inwestorów, co owocuje błyskawicznym rozwojem kolejnych działów znikających opakowań.
Biodegradowalne tworzywa na bazie wodorostów Notpla
To nic dziwnego. Fast foody i dania na wynos, to jeden z większych śmieciarzy na rynku. Mało znanym faktem jest to, że dla ochrony opakowań papierowych na wynos przed olejem i wodą zawartą w żywności, większość z nich jest pokryta plastikową powłoką lub wypełniona paskudnymi chemikaliami znanymi jako PFA, które nigdy nie znikną samodzielnie. Nawet duża część opakowań, które wydają się „zrównoważone", zawierają niewidoczną warstwę plastiku. Cząstki PFA ulegają bioakumulacji w naszych organizmach i mogą przyczyniać się do szeregu chorób, a nawet nowotworów.
Biodegradowalne opakowania z wodorostów Notpla
Tymczasem powłoka Notpla wykazuje taką samą odporność na tłuszcz i wodę jak tradycyjne opakowania na wynos, za to pokryta jest przyjaznymi wodorostami z morza i do morza chętnie wróci lub zwyczajnie zniknie. Zaprojektowana z myślą o naturalnej biodegradacji, może zostać poddana recyklingowi lub wyrzucona do domowego kompostu, nie pozostawiając żadnych szkodliwych śladów w środowisku, a na tym zależy nam najbardziej.