Eko trendy w kosmetykach na 2023
Branża kosmetyczna coraz śmielej wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju, bo bycie eko stało się trendy. Takie hasła jak zero waste, plastic-free, czy organic świetnie prezentują się w sloganach reklamowych i właśnie tego oczekują teraz nabywcy. Popyt na ekologiczne kosmetyki naturalne i wegańskie szybko rośnie, a najszybciej reagują lokalni wytwórcy.
Naturalne składniki, zero waste i brak plastiku
Wegańskie kosmetyki z oleju z pestek dzikiej róży Rose and Ann
Coraz częstszym motywem do działania firm z branży kosmetyków i środków higieny osobistej jest szczera chęć włączenia się w ogólnoświatowy nurt ochrony środowiska przed postępującą degradacją i zmorą nieekologicznych odpadów. Zero waste, recykling, brak plastiku i lokalne zaopatrzenie to obecnie najbardziej zrównoważone trendy napędzające rozwój i motywujące do działania. Dla świata to nadzieja na przerwanie szaleństwa wścibskich odpadów, trudnych do opanowania i przetworzenia, dla nas szansa na lepszy klimat, czyste lasy i oceany bez plastikowego kożucha. Ekologiczna świadomość zaczyna brać górę nad konsumencką wygodą, ale wyczucie dobrego biznesu nie jest tu bez znaczenia. Najlepszy biznes robi się teraz na ekologii, a najlepiej lokalnie.
Zero Waste
Bawarski startup Rose and Ann produkuje olej z pestek dzikiej róży pozyskanych z odpadów spożywczych od lokalnego producenta dżemów. Upcyklingowane, tłoczone na zimno oleje są następnie mieszane z roślinnymi komórkami macierzystymi, tworząc certyfikowane kosmetyki naturalne o jakości organicznej, wegańskie i w 100% naturalne. Skuteczna koncepcja pielęgnacji skóry łączy najnowsze odkrycia naukowe z czysto naturalnymi składnikami, które aktywnie i długotrwale wpływają na skórę. Cała kolekcja biokosmetyków pakowana jest w szklane flakoniki ze szklaną pipetką do dozowania. Oczywiście wszystkie produkty są wolne od silikonów, parabenów, olejów mineralnych, barwników i mikroplastików.
Wegańskie kosmetyki zero waste z odpadów dzikiej róży Rose and Ann
Plastic-Free
Problem plastikowych opakowań po szamponach, kosmetykach i środkach higieny doskonale rozwiązuje ewolucja produktów z formy płynnej do stałej i opakowania papierowe. Każdy szampon w kostce lub dezodorant w tekturowej tutce, to znaczne oszczędności na plastiku w produkcji i utylizacji. Łatwo wyobrazić sobie ile butelek po szamponie można zaoszczędzić rocznie w takim kraju jak nasz, na pewno bardzo dużo. Już choćby z powodów czysto ekologicznych warto podejmować decyzje, które skłonią producentów do trwałych zmian w asortymencie. Neutralność klimatyczna ma swoją cenę, ale jej brak będzie wiele kosztować nas wszystkich. Nowo powstające firmy kosmetyczne ekologię mają już w swoim DNA, nawet jeśli przyszło im działać w dużych metropoliach.
Berliński startup Fabel założyły kobiety i może dlatego dumne są ze swoich szminek w sztyftach do makijażu, przypominających kredki świecowe dla dzieci. Oczywiście są wegańskie, wolne od plastiku i ręcznie robione wyłącznie z naturalnych składników. Przy okazji warto zajrzeć do stacjonarnego sklepu w Berlinie Original Unverpackt z bogatą ofertą produktów zero waste z dostawą do domu lub firmy.
Fabel ekologiczne szminki do makijażu w sztyftach
Również berlińska firma Niyok swoją ofertą certyfikowanych kosmetyków w kostkach i pastach chce dołączyć do szybko rosnącej rzeszy antyplastikowców. Produkty płynne są zawsze w szklanych opakowaniach, a składniki wszystkich kosmetyków są naturalne, wegańskie i wolne od plastiku.
Niyok kosmetyki wegańskie bez plastiku
Jak nie plastik, to co? Holenderska marka Bamboovement próbuje zastąpić plastikowe akcesoria i dodatki kosmetyczne drewnem bambusowym oraz biokompozytem z drewnianych odpadów, który pozwala się formować jak tworzywo sztuczne. Bambus szybko rośnie, jest wytrzymały i nie sprawia problemów jako odpad, jak na razie same zalety. Szeroką gamę akcesoriów kosmetycznych z drewna uzupełniają wegańskie kosmetyki w kostkach i pastach z bardzo naturalnych składników. Jak podaje firma każdy zakup w sklepie to jedno drzewo wiecej, za sprawą wspieranej fundacji oraz czystsze plaże bez plastikowych śmieci, dzięki współpracy z Good Karma Projects.
Bamboovement kosmetyki ekologiczne i akcesoria z bambusa