Biomasa firmy Polytechnik, czyste źródło energii

Aby powstrzymać globalne ocieplenie, pilnie potrzebujemy czystych, niedrogich i odnawialnych paliw alternatywnych, w miejsce ropy, gazu i węgla. Z tego co dała nam natura już całkiem nieźle idzie nam odzyskiwanie energii z wiatru, fal morskich czy słońca, tymczasem na wyciągnięcie ręki mamy biopaliwa z biomasy, które aż proszą się o lepsze wykorzystanie.

Paliwa alternatywne z odpadów organicznych

Paliwa alternatywne z odpadów organicznych Polytechnik

Paliwa alternatywne z odpadów organicznych Polytechnik. Photo Credit: Waldemar

Austriacka firma Polytechnik to światowy lider specjalizujący się w biomasie i biopaliwach, która od 1965 roku planuje, projektuje, produkuje, instaluje i uruchamia instalacje na biomasę na całym świecie. Firma specjalizuje się w opracowywaniu innowacyjnych technologii zgazowania, karbonizacji i toryfikacji biomasy, oferując najnowocześniejsze rozwiązania, które w decydujący sposób przyczyniają się do redukcji uzależnienia światowej gospodarki od paliw kopalnych.

Biowęgiel z biomasy firmy Polytechnik

Biowęgiel z biomasy firmy Polytechnik

Toryfikowana biomasa - biowęgiel, zielony wegiel, to czyste źródło energii, istotna alternatywa dla surowców kopalnych, która może bezpośrednio zastąpić węgiel, gaz czy ropę do produkcji ciepła i energii w przemyśle ciężkim, w elektrowniach, cementowniach czy hutach stali. Jej wprowadzenie do obiegu nie wymaga kosztownych inwestycji w zmianę infrastruktury, a produkcja w zakładach może być kontynuowana bez przerw, mimo zmiany paliwa. Wytworzona w procesie toryfikacji, czyli powolnego prażenia w warunkach beztlenowych w temperaturze 300-400°C, biomasa jest wodoodporna i bardzo energooszczędna. Spełnia wszelkie wymagania ustawy o biopaliwach, biopłynach i paliwach z biomasy, klasyfikowana jest jako surowiec i źródło energii wolne od CO2 w krajowych i unijnych przepisach dotyczących handlu uprawnieniami do emisji.

Elektrownia na biomasę Energie Außerschwyz, Szwajcaria

Zaprojektowana do wykorzystania różnych rodzajów odpadów drzewnych elektrownia Energie Außerschwyz w Szwajcarii obejmuje duży zakład o powierzchni 2000 m2, aby zapewnić stałe dostawy energii dla użytkownika końcowego

Ponad 80 procent światowej produkcji energii opiera się na wykorzystaniu surowców kopalnych, z czego 37% stanowi węgiel, na węglu oparte jest również 70 procent światowej produkcji stali. Do tej pory węgiel był tanią i w pewnym stopniu jedyną opcją dla niektórych gałęzi przemysłu, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Przewiduje się, że emisje powodowane przez węgiel będą nadal rosły, po chwilowym spadku aktywności gospodarczej z uwagi na pandemię koronawirusa.

Substytuty węgla, oprócz ogromnego potencjału redukcji emisji, mają przed sobą także szerokie perspektywy komercyjne. Najlepszym przykładem może być powstająca w Finlandii największa w Europie pionierska instalacja Joensuu Biocoal, wytwarzająca toryfikowaną biomasę z bocznych strumieni przemysłu leśnego, jako biopaliwa do produkcji energii elektrycznej i na potrzeby przemysłu ciężkiego. Toryfikowana biomasa ma prawie taką samą gęstość energetyczną jak węgiel i może być bezpośrednio wykorzystana jako odnawialny i niskoemisyjny substytut węgla kopalnego w większości istniejących procesów. Za pomocą rozwiązań energetyczno-materiałowych opartych na biomasie możliwe jest zatrzymanie, a nawet odwrócenie szkodliwego uwalniania się węgla z różnych procesów. Toryfikowana biomasa może być również stosowana do ulepszania gleby i filtracji wody, gdyż magazynuje węgiel w ziemi przez stulecia, działając jak naturalny pochłaniacz dwutlenku węgla.

Zakład produkujący biomasę z resztek leśnych i Volac, Wielka Brytania

Zakład produkujący biomasę z resztek leśnych i Volac, Wielka Brytania

Szybko rozwijający się rynek biopaliw odpowiada na wyzwania gospodarki zrównoważonej, promując przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez zmniejszenie zależności od surowców kopalnych i pierwotnych, przy jednoczesnej minimalizacji wpływu na środowisko. Wartość rosnącego biznesu biopaliw szacuje się na 30 miliardów dolarów rocznie, jest więc w tej branży sporo do zarobienia, zwłaszcza że strumienie boczne wykorzystywane do produkcji biomasy są wciąż prawie niewykorzystane i często bezpowrotnie tracone.

Zakład Wiesbauer produkcja biomasy z drewna odpadowego. Moc kotła 5300 kW

Zakład Wiesbauer, Austria. Produkcja biomasy z drewna odpadowego. Moc kotła 5300 kW.

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas