Pływające turbiny wiatrowe Gazelle Wind Power

Morskie farmy wiatrowe nadrabiają zaległości, po okresie złej passy wiatraków na lądzie, szukają swojego miejsca na Bałtyku, czyli tam, gdzie mocniej wieje, a protesty ptaków i morskiej fauny mniej słyszalne. Najnowsze konstrukcje coraz bardziej dbają o środowisko i jednocześnie o portfele inwestorów, co powinno budzić nasze zainteresowanie.

Morskie farmy offshore niedrogie i zrównoważone

Pływające turbiny wiatrowe nowej generacji Gazelle Wind Power

Pływające turbiny wiatrowe nowej generacji Gazelle Wind Power

Budowanie czegokolwiek trwałego na otwartym morzu nigdy nie było ani proste, ani tanie i nie inaczej jest z wiatrakami. Coraz większe zapotrzebowanie na energię odnawialną nie daje nam wyboru i zmusza do poszukiwania coraz bardziej niekonwencjonalnych rozwiązań. Morskie farmy wiatrowe przechodzą nieustanną metamorfozę, ostatnio zamiast wrastać w dno zaczynają unosić się na wodzie jak WorldWideWind, choć równolegle możemy wytwarzać energię z fal morskich całkiem bez wiatraków, zarówno przy brzegu Eco Wave Power, jak i na pełnym morzu CorPower Ocean.

Morskie farmy wiatrowe offshore Gazelle Wind Power

Morskie farmy wiatrowe offshore Gazelle Wind Power

Nowatorską odmianę morskiej turbiny pływającej zaproponowała Gazelle Wind Power duńsko-portugalskie konsorcjum celujące w przyszłość odnawialnej energetyki wiatrowej offshore. Celem Gazelle Wind Power jest zrewolucjonizowanie pływających morskich platform wiatrowych za pomocą lżejszego, mniejszego i łatwiejszego w rozmieszczeniu hybrydowego dynamicznego systemu cumowania, bez zbędnej dewastacji dna morskiego. Modułowa konstrukcja z lekkich elementów stalowych ułatwia budowę, transport, montaż i końcową instalację w miejscu przeznaczenia, co ma na celu ustanowienie nowego standardu w branży i przyspieszenie na drodze do osiągnięcia zerowej emisji.

Turbiny na morzu Gazelle Wind Power

Turbiny na morzu Gazelle Wind Power

Przejście na odnawialne źródła energii wymusza już nie tylko ustanawiane prawo, ale przede wszystkim pilna konieczność zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, poprzez odejście od paliw kopalnych. W tej sytuacji utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego wymaga stałego dostępu do energii, przy jednoczesnym utrzymaniu w ryzach kosztów jej pozyskania. Morskie elektrownie wiatrowe mają większą wydajność i mniejszy wpływ wizualny na krajobraz niż te na lądzie, ale jednocześnie są drogie w budowie i instalacji ze względu na dużą masę i budowę na otwartym morzu.

Aby sprostać wszystkim wyzwaniom stojącym przed branżą morskiej energetyki wiatrowej Gazelle Wind Power opracowała rewolucyjne rozwiązanie platformy pływającej, która dynamicznie reaguje na fale poprzez działanie centralnej przeciwwagi, połączonej z trójnożnymi ramionami zakotwiczonymi w dnie morskim za pomocą lin. Dzięki temu rozwiązaniu platforma może poruszać się w poziomie i w pionie przy minimalnym przechyleniu, co ma znaczenie dla stabilności pracy i trwałości turbiny. Poza tym turbiny pływające, z racji swojej budowy i braku stabilnych fundamentów, łatwo jest przemieszczać w nowe lokalizacje.

Innowacyjne rozwiązanie turbiny Gazelle Wind Power spełnia różnorodne ograniczenia projektowe, określone przez producentów pływających morskich turbin wiatrowych, minimalizuje wymagania dotyczące stali, przyspiesza wdrażanie, zmniejsza koszty i zapewnia niezawodne działanie, przyspieszając przejście na niedrogie, czyste i zrównoważone rozwiązania energetyczne. Powstała w 2020 firma skutecznie przyciąga pieniądze inwestorów, co potwierdza, że morskie farmy wiatrowe to dobra inwestycja na drodze do energii odnawialnej, a turbiny Gazelle Wind Power wyznaczają właściwy kierunek rozwoju odnawialnej energetyki wiatrowej na najbliższe lata. Dla kraju, który dopiero zaczyna swoją przygodę z energetyką offshore, spojrzenie w przyszłość może mieć duże znaczenie.

OZE morska energetyka wiatrowa Gazelle Wind Power

OZE morska energetyka wiatrowa Gazelle Wind Power.

Masz uwagi. Napisz do nas :)

Zgłoś swój eko biznes. Napisz do nas